SARAJEVO – Martin Petri obavijestio je prošle sedmice Savjet ministara BiH da će finalni pregovori s BiH biti nakon 15. novembra
Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH Martin Petri obavijestio je prošle sedmice Savjet ministara BiH i članove Fiskalnog vijeća da će finalni pregovori oko novog kreditnog aranžmana s BiH biti održani tek poslije izbora, tačnije poslije 15. novembra, saznaje „Dnevni avaz“.
Pregovori online
To znači da novac od MMF-a može biti operativan tek poslije izbora, odnosno na računima krajem januara naredne godine. Ovaj kredit bi trebao stabilizovati državne finansije u narednoj godini, kada se očekuje najteži ekonomski udar zbog posljedica pandemije korona virusa.
Iako su iz Savjeta ministara BiH očekivali da bi pregovori oko novog kreditnog zaduženja trebali početi sredinom oktobra, što je najavljivao i Zoran Tegeltija, Petri u pismu, koje je u posjedu „Avaza“, obavještava Tegeltiju o planu MMF-a kada je u pitanju BiH.
Ova informacija potvrđena je za „Avaz“ iz više izvora iz Savjeta ministara, a pregovori će biti online.
Petri u pismu Tegeltiji, a koje su dobili i entitetski premijeri Fadil Novalić i Radovan Višković, ističe da je „naš plan održati više tehničkih sastanaka u oktobru, fokusirajući se na konsultacije po članu IV koje nismo mogli zaključiti na proljeće, ali, takođe, početi sastanke u pogledu programa“.
– Potom, odmah nakon izbora 15. novembra možemo finalizirati pregovore s ciljem da zaključimo pismo namjere u prvoj sedmici decembra te da isto pošaljemo Izvršnom odboru MMF-a do sredine decembra – napisao je Petri.
On je istakao da je na osnovu rasporeda predviđeno da u januaru naredne godine program bude „dostavljen našem Izvršnom odboru“. Posljednji aranžman s MMF-om BiH, odnosno njeni entiteti kao krajnji korisnici sredstava, potpisali su 9. septembra 2016. godine. BiH je tada odobreno 543,5 miliona eura (1,07 milijardi KM).
Aranžman prekinut
Zbog neispunjavanja preuzetih reformi nikada nisu povučena sva odobrena sredstva, pa je aranžman s MMF-om prekinut u šestom mjesecu 2018. godine. Tada je BiH uspjela povući dvije tranše od skoro 300 miliona KM.
Kako smo nedavno objavili, BiHbi ponovo mogla tražiti prošireni aranžman, uz kreditno zaduženje od milijardu KM. Bh. vlasti poslale su nedavno pismo u Vašington, ali nisu navele uslove kredita.
Vlada FBiH već je odobrila 200 miliona KM za pomoć kantonima i budžetima od kredita koji je stigao u martu, a ostali dio se odnosi na namjere prema privatnom sektoru.
Federacija je, kako stvari stoje, zagrijana za kreditni aranžman, dok ni RS, kao entitet i pregovarač, nema ništa protiv novog zaduženja, ali su svjesni da se ovim pregovorima jačaju institucije BiH, poput Centralne banke, koja je dio Fiskalnog vijeća.
(BN)