BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić izjavio je danas da su već sada rebalansom Budžeta RS predviđene uštede od oko 70.000.000 KM po raznim osnovama.
“Pravile su se uštede od nekoliko hiljada maraka do većih iznosa, onako kako su nam budžetski korisnici dostavili. Najveće uštede su na tekućim materijalnim troškovima, na neproduktivnim kapitalnim ulaganjima, na određenim grantovima i na naknadama za koje će se u narednom periodu raditi revizija”, rekao je Džombić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da već postoje i naznake da će jedinice lokalne uprave ići sa uštedama do 70.000.000, čime bi one praktično izvršile dvostruko veće uštede nego što su preuzele prema Međunarodnom monetarnom fondu.
Džombić je naglasio da je trenutno izvršenje budžeta od 90 do 95 odsto finansijskog plana, što je za oko deset odsto manje izvršenje u odnosu na prošlu godinu, a najveći pad prihoda je na porezima na bazi carina i uvoznog PDV-a.
Ministar finansija Srpske rekao je da će biti isplaćene subvencije za električnu energiju za penzionere sa najnižom penzijom, te da je za te namjene predviđeno oko 8.000.000 KM.
On je dodao da je za potrebe “sigurnih kuća” u RS juče uplaćeno 72.000 KM, te da bi do kraja mjeseca trebalo da bude isplaćen ukupan iznos od 400.000 KM koji je planiran za 2009. godinu za ove namjene.
“Informacija da se štedi na `sigurnim kućama` zbog zadovoljenja potreba MMF-a je apsolutna neistina. Nijednog trenutka nije se kalkulisalo da se uštedi na poziciji `sigurnih kuća`”, rekao je Džombić
On je dodao da su se po svim ostalim budžetskim pozicijama pravile analize, te da su već dobijeni značajni prijedlozi ušteda.
Odgovarajući na pitanje novinara da li će se ići u privatizaciju preduzeća od strateškog interesa za RS i da li je preduzeće “Javni putevi RS” privatizovano, DŽombić je rekao da ovo preduzeće nije i neće biti privatizovano.
“Prema zakonu o preduzećima, mislim da su se preregistrovali u akcionarsko društvo u stoodstotnom vlasništvu države”, rekao je DŽombić.
Što se tiče ostalih javnih preduzeća od strateškog značaja, on je rekao da je odluka da se neće do daljeg ići u privatizaciju, te da takva odluka stoji i za Elektroprivredu RS.
Govoreći o “slučaju Alijagić”, DŽombić je rekao da ne može komentarisati odluku Ustavnog suda, jer je još nije vidio.
“Dobili smo informaciju da postoji jedan pravni lijek, a to je preispitivanje odluke Ustavnog suda koja može da se pokrene i vjerovatno da će takav zahtjev ići”, rekao je DŽombić.
Prema njegovim riječima, to znači da još postoji mogućnost da ta odluka bude stavljena van snage.
“Ukoliko odluka ostane na snazi, od gotovinske isplate nema ništa zato što smo mi putem izmjena i dopuna zakona o utvrđivanju načina izmirenja unutrašnjeg duga koji je usvojen prije mjesec dana u Narodnoj skupštini RS i dugove opština tretirali kao unutrašnji dug i zato ćemo izdavati obveznice”, precizirao je DŽombić.
On je naveo da će RS izdavati obveznice, a u “internom” odnosu će razraditi naplaćivanje od opština.
“Obveznice se izdaju na rok od 15 godina sa grejs periodom pet godina i kamatnom stopom 1,5 odsto”, rekao je DŽombić.
Ustavni sud BiH donio je odluku kojom je prihvatio apelaciju braće Alijagić i potvrdio dio presude Okružnog suda Trebinje iz 2004. godine, koji se odnosi na isplatu naknade za materijalnu štetu za oduzeti repromaterijal, dok je dio presude za naknadu materijalne štete za izuzete mašine i kamate vratio na ponovni postupak.