BANJALUKA, Preduzetnici u RS odahnuli su nakon saznanja da neće morati do kraja ove, već tek do kraja 2013. godine, uskladiti poslovanje sa novim zakonom o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti koji im nameće nove troškove.
Naime, Narodna skupština RS bi danas, sa velikom izvjesnošću, trebalo da usvoji izmjene predmetnog zakona, kojima se preduzetnicima na godinu dana produžava rok za zakonsko usklađivanje poslovanja, čime se izbjegla mogućnost prinudnog gašenja čak dvije trećine radnji u RS.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da su produženjem roka željeli spriječiti štetne posljedice po zanatsko-preduzetničku oblast, jer je obavezu usklađivanja sa novim zakonom dosad izvršila tek trećina preduzetnika.
U Zanatsko-preduzetničkoj komori RS kažu da je produženje roka bilo neminovno s obzirom na to da se preduzetnici žale na restriktivne odredbe zakona kojima se primoravaju na preregistraciju radnji, što im donosi trošak i do 300 KM. Naime, propisano je da će ubuduće umjesto naziva “samostalna trgovačka radnja” (s.t.r.) i “samostalna ugostiteljska radnja” (s.u.r.), morati stajati naziv “samostalni preduzetnik” (s.p.).
“Nije to preduzetnicima, kako neki misle, samo otići u opštinu i uskladiti rješenje, već treba promijeniti i pečat, isticanje naziva radnje, podesiti fiskalnu kasu itd. Ti troškovi se, u zavisnosti od opštine, kreću od 150 do 300 KM. Takođe, protiv smo toga da opštine primoravaju preduzetnike da sve to plate, umjesto da bude besplatno”, kazao je Jovica Bratić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS, izražavajući nadu da će do isteka roka, krajem 2013, naći zajednički jezik sa opštinskim zvaničnicima.
On ukazuje da resorno ministarstvo nije prihvatilo zahtjev da se zakonski stave u istu ravan sa privrednicima po pitanju odgovornosti, navodeći da preduzetnici za poslovanje radnje odgovaraju cjelokupnom svojom imovinom, a firme samo do iznosa kapitala, odnosno njenom imovinom.
“Sve to, uz visoke namete, destimuliše preduzetničku djelatnost i omasovljava neprijavljeno poslovanje, odnosno sivu zonu. Srbija je za 45 zanatskih djelatnosti ukinula fiskalne kase, a mi se lažemo da od toga država ima nekog efekta. Baš bih volio da mi neko pokaže da je dobio fiskalni račun od molera, bigera, zidara ili tesara, jer toga u praksi nema, a sve više je i frizera koji neprijavljeno rade kući za četiri marke. Bolje da te ljude oslobodimo bespotrebne obaveze i vratimo ih u legalne tokove da registruju radnje”, ističe Bratić.
Preduzetnici kažu da novi zakon ima i pozitivnih strana, kao što je uvođenje majstorskog ispita, s kojim će biti u poziciji da budu konkurentni na domaćem i stranom tržištu. Ukazuju da su domaće zanatlije zbog nepostojanja licence, u inostranstvu bili plaćeni i po 2.000 evra manje u odnosu na evropske majstore iako posjeduju ista znanja i vještine.
Zakon predviđa da će kandidati prije polaganja ispita i dobijanja licence morati ispuniti uslov odgovarajućeg srednjoškolskog obrazovanja i dvogodišnjeg radnog iskustva u struci, odnosno pet godina ukoliko nemaju adekvatnu stručnu spremu. Nezavisne novine