BEOGRAD, Preduzetnici u Srbiji koji godinama ne mogu da izađu iz začaranog kruga dugovanja prema državi, a takva je većina, nadu polažu u izmjene Zakona o poreskom postupku.
Ministarstvu finansija predlažu da amandmanom na ovaj prijedlog i njima omogući „mirovanje“ dugovanja do pet godina uz redovno plaćanje tekućih obaveza. Kako stvari stoje, međutim, teško da će sadašnja Vlada pristati da „nasljednicima“ ostavi ovakav aranžman.
U Srbiji posluje 225.000 preduzetnika. Preciznih podataka o iznosu njihovih dugovanja nema, a grube procjene govore da njihove neizmirene obaveze dostižu najmanje 45 milijardi dinara.
– Razgovarali smo sa ljudima iz Ministarstva finansija i Poreske uprave i tražimo neku vrstu „stend baj“ aranžmana – objašnjava Dušan Perić, predsjednik IO Zajednice preduzetnika Privredne komore Srbije. – Da omoguće da nam stari dugovi miruju najviše do 60 mjeseci. Da se ne obračunava sadašnja kamata, već da se usklađuju, možda, sa godišnjim rastom cijena na malo. Mi bismo u tom periodu plaćali tekuće račune, a po isteku bismo narednih godinu dana izmirili i stare dugove. To je jedini način da preduzetnici isplate svoje obaveze.
Kako objašnjava Perić, preduzetnici su do sada više puta pokušali da reprogramiraju dug. Vajde nije bilo, jer nisu mogli svakog mjeseca da zarade za redovne račune i ratu starog duga.
– Od ovoga bi i država imala koristi – smatra Miroslav Miladinović, predsjednik Skupštine Zajednice preduzetnika. – Bolje je da te radnje opstanu i da i dalje budu poreski obveznici, nego da se ugase ili pređu u „sivu“ zonu. Najveći dio dugovanja nastao je zbog velikih kamata, čak 0,2 odsto dnevno. Smatramo da bi bilo realno da kamate iznose oko 12 odsto na godišnjem nivou.
Iako ideja ne djeluje loše, u Ministarstvu finansija odgovaraju da ovakav dogovor teško mogu da prihvate.
– Lično vjerujem da prijedlog nije loš, ali nije u redu da ova Vlada, pred kraj svog mandata, prihvati takav dogovor – kaže Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija. – Možda će to biti moguće poslije izbora. Ovo je sistemski zakon i nije moguće tako ga mijenjati. Odlaganje plaćanja do 60 mjeseci i sada važi, ali samo za preduzeća u restrukturiranju.
Otpis kamata?
Preduzetnici smatraju da bi trebalo i da im se otpišu kamate koje su, kako kažu, više nego „zelenaške“. S njima se djelimično slaže i poreski stručnjak Zoran Popov, koji smatra da im treba izaći u susret.
– To što preduzeća traže je u redu, jer je i država „kriva“ što taj dug nije naplatila na vrijeme, a sada za te dugove obračunava kamatu – rekao je Popov. – Firme do sada nisu plaćale porez i država do sada nije uradila ništa. Njihov zahtjev je sasvim u redu, jer će na taj način firme izmiriti obaveze, država će ostvariti prihod, jedino što će se odreći prihoda od kamata. Novosti