SARAJEVO, Ugovori o dodjeli oko 900.000 KM podsticajnih sredstava Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta FBiH potpisani su u utorak sa 177 poduzetnika iz tri kantona.
Riječ je o dijelu od oko 4,4 miliona KM namijenjenih za podsticaje 489 poduzetnika u svih deset kantona, mahom starih zanatlija koji su dobili između 2.000 i 3.700 KM.
Sarajevski kazandžija Avdija Babić tvrdi da bi teško opstao da nema ovih sredstava jer je stanje u turizmu loše, a zanatlije su atrakcija Sarajeva.
“Ovaj posao mi hrani kuću. Imam jednog zaposlenog, a obučavam i mlade ljude. Do sada sam jednom dobio podsticaj. Puno nam svima znače ova sredstva jer njima održavamo proizvodnju. Zadnjih godina je stanje u zanatstvu sve lošije zbog svjetske krize. Ja ću novac iskoristiti za nabavku alata i repromaterijala”, dodao je Babić.
Enver Fejzagić iz Kreševa, vlasnik frizerskog salona “Interstil”, kaže da će svojih 3.000 KM utrošiti za modernizaciju.
“Vlasnik sam najstarijeg obrta u BiH koji ima 120 godina neprekinute tradicije. Važno je podsticati obrtnike. Prvi put sam dobio sredstva s federalnog nivoa i apliciraću opet”, kazao je Fejzagić.
Neki od uslova za dodjelu podsticaja bili su izmirenje obaveza prema državi i koliko su se puta prijavili na konkurs, a kod starih zanata gledalo se i kada su registrovani.
Ugovore su juče potpisali korisnici iz Sarajevskog, Srednjobosanskog i Bosanskopodrinjskog kantona. Prethodno su potpisani s poduzetnicima iz Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Posavskog kantona, a najavljeno je da će danas biti potpisani s korisnicima preostala tri kantona.
Mehmed Zolj, stručni savjetnik za obrtništvo u federalnom ministarstvu, ističe da se oko 4,4 miliona KM dodjeljuje za poduzetničku infrastrukturu, stare zanate, uvođenje ISO standarda, sufinansiranje troškova registracije i doprinosa novoformiranih firmi, te za udruženja poduzetnika.
“Ove godine je nešto manje sredstava za poticaje nego prošle mada bi trebali dobijati dva odsto budžeta FBiH, ali nikada ne dobijemo ni jedan odsto. Ove godine imamo 11 miliona KM od čega je pet za poticaje, a šest za kreditiranje putem Razvojne banke”, dodao je Zolj. Nezavisne novine