BEOGRAD – Privreda Srbije prošlu godinu je završila sa profitom od 433,5 milijarde dinara, što je za petinu bolji rezultat od prethodne. Većina sektora je i u vremenu pandemije upisala “plus” u poslovne knjige, ali apsolutni dobitnik otežanih uslova poslovanja je – trgovina na veliko i malo.
Trgovci su zaradili dobit od čak 134,8 milijardi i ona je za 81 odsto veća nego godinu pre. Saobraćaj i skladišta, kao i smeštaj i ishrana, poneli su teret krize – prvi sa “minusom” od 11,5 milijardi, a drugi sa 9,1 milijardom manjka.
Podatke je sumirala Agencija za privredne registre analizirajući finansijske izvještaje sačinjene za statističke potrebe. I prema podacima za 106.111 privrednih društava, broj zaposlenih je povećan za 43.592, a plate za 9,5 odsto. Izvještaje je predalo i 112.103 preduzetnika, koji upošljavaju u proseku po dva radnika.
„Izdvajaju se tri grupe djelatnosti, prva su sektori koji su uvećali obim aktivnosti i rezultat“, objašnjava Ružica Stamenković, registrator u Registru finansijskih izvještaja.
Pored trgovine, prerađivačka industrija je povećala rezultat za 12,6 odsto, građevinarstvo za 72,6 odsto, informisanje 19,6 odsto, snabdevanje električnom energijom je uvećalo profit 6,6 puta, ali ćemo tek kada dobijemo napomene uz izveštaje moći da tumačimo kako je do tolikog povećanja došlo. Poljoprivreda je ušla u profitabilne delatnosti.
Drugu grupu sektora čine oni koji su pretrpeli posledice korone, ali su se zadržali na granici profitabilnosti. To su poslovi sa nekretninama, čiji je dobitak smanjen za četiri petine. Rudarstvo je istopilo 93 odsto rezultata iz ranije godine, a umjetnost, zabava i rekreacija je izgubila 78,9 odsto ranijeg profita.
„U trećoj grupi su sektori koji su pretrpjeli ozbiljne gubitke. To su saobraćaj i skladište, koji imaju gubitak od 11,5 milijardi dinara i ugostiteljstvo sa manjkom od 9,2 milijarde dinara“, istakla je Ružica Stamenković.
Najveći doprinos dala su srednja i mala preduzeća, koja su uvećala rezultat za jednu trećinu. Najveći rezultat postigla su velika, dok su mikropreduzeća ostala u sferi negativnog poslovanja. Imala su 13,3 milijarde dinara gubitka. Više od polovine dobiti, 51 odsto, ostvareno je u Beogradskom regionu. Večerenje novosti