BEOGRAD, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Srbije (AOFI) namjerava da sa kapitalom od 60 miliona evra podrži male i srednje firme koje su tek počele da izvoze.
Generalni direktor te agencije Dejan Vukotić kaže da će fokus Agencije u 2015. biti faktoring, jer je to alternativni izvor finansiranja koji može da pomogne likvidnosti izvozne privrede.
Od momenta dostavljanja dokumentacije, klijent može u roku od sedam dana da računa da će mu novac za finansiranje izvoza biti dostupan, objasnio je Vukotić u izjavi za Tanjug.
“U tih sedam dana, od momenta podnošenja zahteva, pošaljemo spisak dokumentacije potrebne da bismo odobrili kredit, i dok je klijent skuplja, mi već radimo analize. U tih nedelju dana odemo mu i u posetu, a proverimo i kupca u inostranstvu”, naveo je.
Eliminatorni uslovi da firma dobije kredit, navodi on, jesu da je klijent izvoznik, da je ostvario minimum 100.000 evra izvoza, zatim da ima izvozni ugovor potpisan za naredni period, plaćene sve poreze i doprinose i da je ostvario neto dobit.
“Za razliku od banke, nama je potreban i izvozni ugovor koji se finansira. Sva ostala dokumentacija potrebna da bismo odobrili kredit je ista – upitnik, bilansi, izveštaj kreditnog biroa…“, rekao je on.
Uslovi kreditiranja su, kako je kazao, tržišni i kamate se kreću od 3-7 odsto, dok je za faktoring (prodaja potraživanja po fakturama trećoj strani po nižoj cijeni) raspon od 5-10 odsto.
“Povoljniji smo od nekih banaka, ali nekad su kamate u velikim bankama niže od naših. Međutim, naša prednost je što banke nisu u mogućnosti da provere kupce. Mi uspevamo da obezbedimo klijentu podatke na koliko plaća njihov kupac, da li je u blokadi, da li ima pad prihoda“, rekao je Vukotić.
On je dodao da je velika prednost i što AOFI ima mogućnost da ponudi različite proizvode, kao recimo osiguranje rizika čime klijent povećava naplatu.
“Procenat našeg rizika je 40 odsto, što je i veća mogućnost za davanje kredita ili faktoringa. Mogućnost agencije je da proceni izvozni ugovor i naplatu izvoznog ugovora, da “založi” izvozni posao i da svoju naplatu osigura kroz naplatu potraživanja od kupca što banke nisu u mogućnosti da urade”, rekao je on.
Upitan koliko nenaplativih kredita ima AOFI, odgovara “isto kao i banke koje kreditiraju privredu – oko 30 odsto”.
“Kao i ceo bankarski sistem i mi smo se susreli s problemima izazvanim zbog nelikvidnosti određenih firmi. Odluka rukovodstva je bila da se svi problematični krediti “isprave” i da od naredne godine se krene od pozitivne nule. To, međutim, ne znači da smo odustali od naplate loših plasmana, ali smo dali sebi mogućnost da to knjigovodstveno “ispravimo”, kako nam ne bi uticalo na poslovni rezultat”, rekao je Vukotić.
Prema njegovim riječima, zadovoljan je projekcijom poslovnih rezultata u ovoj godini. “Završni račun se predaje 28. februara, a prema projekciji rezultata, ostvareno je povećanje prihoda u odnosu na 2013. godinu i to za oko šest puta. Sa rezultata od 50-ak miliona dinara u 2013, očekivani neto rezultat u 2014. je između 350 i 400 miliona dinara, što će zavisiti od mnogih faktora poput uticaja pozitivnih kursnih razlika na poslovanje”, kazao je Vukotić.
Najveći pomak u odnosu na 2013. napravljen je, kako kaže, u povećanoj aktivnosti u faktoringu koji je nepoznat privredi Srbije i malo firmi ga koristi.
“Približavanje faktoringa izvoznicima će biti naš fokus u 2015, jer je to alternativni izvor finansiranja koji može da pomogne likvidnosti izvozne privrede”, naveo je.
Pored kreditiranja i garantnih poslova, kako kaže, AOFI će pokušati da stavi fokus i na približavanje osiguravanja izvoza firmama.
“Rizik i jeste glavni problem s kojim se privreda susreće. Osiguranje od rizika, od nenaplate, naši ljudi još ne razumeju jer je novi proizvod. Sve ćemo pokušati da približimo taj proizvod klijentima, jer je efekat od osiguranja potraživanja je mnogo veći nego samo osiguranje”, zaključio je Vukotić. Tanjug