SARAJEVO , Sve češći poslovni susreti privrednika i niz ugovora koji su potpisani na nivou vlada nagovještavaju novu eru u ekonomskoj saradnji BiH i Slovačke, rečeno je na forumu privrednika dvije zemlje održanom juče u Sarajevu.
Premijer Slovačke Robert Fico kazao je kako ne pamti da je njegova posjeta nekoj zemlji popraćena tako brojnom privrednom delegacijom. Vodeći ljudi 20 slovačkih kompanija i izvozno-uvozne banke imali su priliku da u bilateralnim razgovorima sa predstavnicima 27 domaćih preduzeća dogovore poslovne aranžmane. Fico je istakao da je slovačka privreda u nezapamćenom usponu, da životni standard raste, a zemlja bilježi najveći ekonomski rast od svih članica Evropske unije.
“Drago mi je da je BiH sa 21 milion evra na desetom mjestu slovačkih inostranih investicija, ako se mjeri finansijski obim, a dva naša uspješna ulaganja – ‘Celex’ Banjaluka i kupovina većinskog paketa dionica u ‘UNIS Valjčićima’ u Konjicu – dobar su putokaz za ostale investitore koji žele ulagati u BiH”, kazao je Fico, dodavši da saradnju treba graditi i na drugim poljima.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić istakao je da je bh. vlast spremna osloboditi biznis administrativnih barijera. Naglasio je kako je BiH sigurno područje za ulagače, a bezbjednost investicija garantuje i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, koji će naša zemlja potpisati 16. juna.
Špirić je izrazio zadovoljstvo što su slovački privrednici najavili novi dolazak na Mostarski sajam, nakon što je ovog proljeća Slovačka bila zemlja partner.
Skromna spoljnotrgovinska razmjena
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Milan Lovrić naglasio je da je spoljnotrgovinska razmjena BiH i Slovačke skromna.
U 2007. godini spoljnotrgovinska razmjena iznosila je 98 miliona KM, a BiH sa Slovačkom bilježi pokrivenost uvoza izvozom od 36 odsto. Slovačka zauzima 20. mjesto u spoljnotrgovinskoj razmjeni naše zemlje, a njen udio u ukupnoj bh. razmjeni ne prelazi jedan odsto.
BiH u Slovačku najviše izvozi električnu energiju, auto-sjedišta, hemijske proizvode, dok u našem uvozu dominiraju električna energija, putnički automobili i druga vozila i televizijski prijemnici.