BEOGRAD, U narednom periodu doći će do narastajuće krize u državama regiona i dramatičnog pada životnog standarda, što će se nepovoljno odraziti na Srbiju, izjavio je danas saradnik Iistituta za istraživanje tržišta /IZIT/ iz Begrada Saša Đogović.
Prema njegovim riječima, kriza će usloviti osjetno smanjenje izvoza Srbije u region što će biti veoma loše zbog činjenice da u Crnu Goru i BiH odlazi po 12 odsto, a u Makedoniju 4,9 odsto izvoza, što čini skoro 29 odsto ukupnog srpskog izvoza.
Đogović je na konferenciji za novinare u IZIT-u rekao da se Srbija već nalazi u recesiji i da će stopa rasta bruto domaćeg proizvoda biti za pet odsto manja u odnosu na prošlu godinu.
Da se srpska privreda već nalazi u recesiji, prema njegovom mišljenju, signalizuju i rezultati IZIT-ove ankete sprovedene među 200 preduzeća koja je pokazala da je 51 odsto anketiranih u januaru zabilježilo apsolutni pad proizodnje.
“Uticaj svjetske ekonomske krize u Srbiji bi bio znatno blaži, da Srbija nema i unutrašnju krizu koja bi se ispoljila i bez svetske ekonomske krize, ali sa pomakom od godinu do dve dana”, istakao je Đogović na IZIT-ovoj konferenciji za novinare o tekućim kretanjima u privredi Srbije.
On smatra da je to rezultat činjenice da je Srbija prethodnih osam godina tranzicionog perioda cjelokupnu ekonomsku politiku zasnivala na zaduživanju iz inostranstva i plasiranju privatizacionih prihoda u potrošnju.
“To je izazivalo inflacione tenzije u državi koje su podstakle Narodnu banku Srbije da krene sa rigoroznom kreditno-monetarnom politikom koja je produbljivala nelikvidnost u privredi i nije bilo novog zamajca za razvoj privrede”, objasnio je Đogović.
On je rekao da je smanjenje spoljnotrgovinskog deficita Srbije koje je zabilježeno u januaru nije rezultat povećanja izvoza Srbije, nego recesije u svijetu i prvih signala krize u okruženju.
“Ako ce zna da Srbija pretežno uvozi sirovine, onda je pad uvoza zabilježi u januaru dramatičan, jep kada padne uvoz sirovina, onda dolazi i do pada industrijske proizvodnje”, upozorio je Đogović.
Navodeći da je industrijska proizvodnja 17,1 odsto manja u odnosu na januar prošle godine, a u odnosu na decembar za 21,5 odsto, Đogović je rekao da su recesivne tendencije i otežana mogućnost zaduživanja uslovili pad obima industrijske proizvodnje.
Đogović je ekonomski skup koji je u toku na Kopaoniku ocijenio kao marketinški potez i nesvrsishodan, “jep su ce sastale osobe koje ce svakodnevno viđaju u Beogradu”.
On je ocjene, da je savjetovanje na Kopaoniku srpski Davos, ocijenio pogrešnim, jep je za to bili potrebni bar predstavnici država regiona, kako bi mogli da razmijene znanja potrebna za suočavanje sa krizom.
Ćogović ce saglasio da Srbija treba da sklopi novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, iako će to biti dokaz poraza ekonomskog modela koji Srbija primjenjuje.
Prema njegovim riječima, tim aranžmanom će Srbija izbjeći dužničku omču, samo ukoliko Vlada napravi radikalan rez Javne potrošnje, smanji administraciju, zamrzne penzije i samanji subvencije.
Ćogović je naglasio da je takozvana jednostrana primjena Privremenog trgovinskog sporazuma sa EU na koju ce Beograd odlučio bila potrebno-nepotrebna, jep je tako oštećen budžet i nanijeta šteta srpskoj poljoprivredi.
On je predložio da ce u Srbiji uvede porez na uvoz robe široke potrošnje iz inostranstva, ali bi ce ta sredstva morala upotrijebiti za stimulisanje poljoprivrede i izvoza.
Đogović je izrazio sumnju u ostvarenje projektovane inflacije od osam odsto za ovu godinu.
U IZIT-u je ocijenjeno da u nadolazećem periodu treba računati na postepeni pad vrijednosti dinara, jep ne postoje naznake o jačem prilivu deviznih sredstava iz inostransta.
Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac ocijenio je da nema tržišne logike da ce kurs dinara vještački održava na nivou od 90 do 95 dinara za evro i napomenuo da jak dinar pogoduje samo domaćim uvoznicima i stranim izvoznicima iz Srbije, te da dovodi do destimulacije proizvodnje