VAŠINGTON, Američki Predstavnički dom podržao je prijedlog zakona o finansijskoj reformi koji uključuje najveće promjene u finansijskom sektoru u SAD od velike depresije ili ekonomske krize tridesetih godina prošlog vijeka, javlja Bi-Bi-Si.
Za prijedlog predsjednika Baraka Obame glasala su 223 člana Doma, dok je 202 bilo protiv. Svi republikanci i 27 demokrata glasali su protiv prijedloga zakona.
Američki Senat mora da odobri prijedlog zakona prije nego što ga potpiše predsjednik Obama.
Prijedlog zakona predviđa formiranje nove agencije koja će da nadgleda bankarske transakcije, kao i ovlaštenja vladi da rasformira kompanije za koje procijeni da predstavljaju prijetnju privredi.
Vlasti će moći da rasformiraju kompanije na način koji podrazumijeva gubitke za akcionare i povjerioce, ali ne i za poreske obveznike.
Novim prijedlogom zakona očekuje se jačanje ovlaštenja Komisije za hartije od vrijednosti i devize kako bi mogla da identifikuje nepravilnosti i na vrijeme upozori na sumnjive investicione šeme.
Prijedlog, takođe, uključuje regulaciju tržišta finansijskih derivata, kompleksnih finansijskih instrumenata, koji su dobili negativan publicitet tokom globalne krize.
Federalne rezerve imaće ovlaštenja da nadgledaju velike kompanije koje su na ivici kolapsa.
Vadina kancelarija za utvrđivanje odgovornosti, istražna “ruka” Kongresa, imaće veća ovlaštenja nad Federalnim rezervama.
Predsjednik Obama pozdravio je ishod glasanja kao “još jedan korak važan korak ka neophodnim, sveobuhvatnim finansijskim reformama koje će stvoriti stabilniji finansijski sistem”.
Obama je pozvao Senat da odobri zakon što je prije moguće.
Američki predsjednik je okrivio Vol strit i neuspjehe vlasti za finansijsku krizu.
On je dodao da reforme treba da promovišu čvrste investicije, ohrabre konkurenciju i inovacije i spriječe povratak krize.