BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da srpski predstavnici u Savjetu ministara BiH osporavaju inicijativu vlada Republike Srpske i Federacije za izmjene Zakona o akcizama.
Tegeltija je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da je od srpskih predstavnika koji učestvuju u vlasti na nivou BiH, nažalost, došlo do osporavanja izmjena Zakona o akcizama, iako prihod od akciza zajednički dijele Republika Srpska, FBiH i Brčko distrikt.
“Riječ o pokušaju predstavnika Republike Srpske u Savjetu ministara BiH da blokiraju sve aktivnosti u vezi sa uređenjem sektora zdravstvenog osiguranja i investicionih politika vezano za izgradnju puteva i auto-puteva”, rekao je ministar finansija Srpske.
On je pojasnio da izmjene i dopune Zakona o akcizama na nivou BiH predstavljaju direktne izvore prihoda za fondove zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i FBiH, te za sektor investicija u putnu mrežu oba entiteta.
Tegeltija je istakao da će nakon usvajanja zakona, Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH otvoriti poseban račun, u okviru jedinstvenog računa, za raspodjelu prihoda od akciza prema fondovima zdravstvenog osiguranja.
On je napomenuo da su se, u skladu sa definicijama iz reformske agende, vlasti u BiH obavezale da će podržati povećanje akciza na alkohol i duvan, što će biti direktni prihodi fondovima zdravstvenog osiguranja i preduzeća “Autoceste FBiH” i “Autoputevi Srpske”.
“Vlada Republike Srpske i Vlada FBiH su predložile izmjenu i dopunu Zakona o akcizama i definisale kako će se prikupljati i dijeliti sredstva namijenjena zdravstvenom sektoru”, istakao je Tegeltija.
Prema njegovima riječima, Vlada Srpske i Vlada FBiH su zajedno sa Svjetskom bankom tražile tehničku i finansijsku podršku za realizaciju projekata iz zdravstvenog sektora, a Vlada Srpske je imenovala i radnu grupu koja treba da provodi uvođenje trezorskog sistema poslovanja u sektoru primarne i sekundarne zdravstvene zaštite.
Kada je riječ o akcizama na naftne derivate, tvrdi Tegeltija, dvije vlade su zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/ potpisale veći broj ugovora za izgradnju autoputeva u BiH.
“Vlada Srpske je na osnovu odluke Narodne skupštine dodijelila garanciju za izgradnju autoputa Banjaluka-Doboj. Aneksom tog ugovora davalac garancije se obavezao da će se akciza za autoputeve, odnosno putarina kao naknada za gorivo, povećati sa pet evrocenti po litru na najmanje 7,5 evrocenti po litru”, naglasio je Tegeltija.
On je istakao da se u medijima pojavio netačan obračun povećanja akcize i putarine vezano za naftne derivate, te objasnio da će se povećati samo naknada za putarinu od deset feninga po litru.
Ministar finansija je rekao da povećanje akcize na naftne derivate neće izazvati poskupljenje goriva, jer je cijena sirove nafte na svjetskom tržištu na minimumu i procjene suda će se dalje kretati u tom pravcu.
“S obzirom na kretanje cijene sirove nafte na svjetskom tržištu ovo je odličan trenutak kada se trebaju povećati akcize kao osnov za izgradnju mreže autoputeva u BiH”, poručio je Tegeltija.
On je dodao da su predlagači izmjena Zakona o akcizama bili preduzeća “Autoceste FBiH”, “Autoputevi Republike Srpske”, Sindikati doktora medicine FBiH, resorna ministarstva, a prijedlog je čak došao i od jednog od ministarstva iz Savjeta ministara BiH.
“Vlada Republike Srpske i Vlada FBiH su objedinile prijedloge i kao zajedničku inicijativu dostavile Upravnom odboru UIO”, pojasnio je Tegeltija. Srna