ZAGREB, Više delegacija dolazi u Hrvatsku ove sedmice, a predstavnici Gazproma trebali bi stići u srijedu, rekao je juče u Tuheljskim Toplicama ministar privrede Hrvatske Ivan Vrdoljak.
Rekao je da su mogući razgovori sa ruskom delegacijom o Ini, a da će se razgovori s MOL-om nastaviti krajem mjeseca.
Odgovarajući na novinarsko pitanje kada stižu delegacije kompanija iz energetskog sektora iz Rusije, rekao je da se delegacija Gazproma treba sastati s predsjednikom Hrvatske Ivo Josipovićem i premijerom Zoranom Milanovićem. Mišljenja je da će se najvjerojatnije intenzivno razgovarati o energetskim temama poput eksploatacije i istraživanje južnog toka, kao i kada je delegacija te kompanije bila u Hrvatskoj zadnja dva puta.
“Ovo nije ni prva a ni posljednja posjeta ozbiljnih energetskih kompanija u Hrvatsku, to se u zadnjih godinu dana događa kontinuirano. To nam je bila želja i za koju godinu će se osjetiti rezultati”, rekao je Vrdoljak.
Za kraj sedmice najavio je i dolazak zamjenika ruskog ministra inostranih poslova.
Na novinarsko pitanje, rekao je da su mogući razgovori sa ruskom delegacijom o Ini. Ponovio je da je Ina strateški važna hrvatska kompanija i da može biti regionalni energetski lider. Važno je da se Ina razvija i da se u nju investira, ona mora biti jaka kompanija, rekao je i dodao da je važno da se štite njeni zaposleni. Svako ko želi u tom smjeru razgovarati je dobrodošao, zaključio je Vrdoljak.
Na pitanje kada slijedi novi krug razgovora s MOL-om, Verdoljak je najavio nastavak razgovora za kraj mjeseca te dodao da presuda bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu u slučaju Ina – MOL nije promijenila stav Hrvatske. Naglasio je da je stav i dalje isti, da Hrvatska mora biti strateški partner koji ima uticaj na donošenje svih strateških odluka koje se tiču Ine. Istakao je da se neće dozvoliti uništavanje kompanije, da se upropaštava ne investirajući.
“Mi moramo biti partneri koji mogu uticati na strateške odluke i zajedno sa strateškim partnerom definisati kako investirati potrebnih 3,5 milijardi dolara, od čega dvije milijarde u novu proizvodnju i rafinerije te 1,5 milijardu u rafinerije i pumpe. Ako to realizujemo, imaćemo Inu kakvu želimo i tada ćemo imati najmanju cijenu derivata, nafte, struje i plina u regiji”, rekao je Vrdoljak.
Od nastavka pregovora očekuje konstruktivan razgovor sa predstavnicima MOL-a te očekuje da su uzeli u obzir sve pravne konsekvence presude.