SARAJEVO, U Sarajevu su danas predstavljeni rezultati dvogodišnjeg projekta “Jačanje kapaciteta u sektoru voda u BiH”, čiji je cilj razvijanje administrativnih kapaciteta u sektoru upravljanja vodama u skladu sa pravnim nasljeđem EU u oblasti ekologije i međunarodnim obavezama, te poboljšanje ekološke infrastrukture u BiH.
Šef Kooperacija u Delegaciji EU u BiH Melvin Asin rekao je da je ovaj projekat, čija je vrijednost 2,3 miliona evra, dio većeg i sveobuhvatnijeg programa EU vrijednosti 90 miliona evra.
“Eksperti EU i nadležni za oblast voda u BiH su zajedno radili da bi sektor približili standardima Unije i da bi projekat postao održiv”, rekao je Asin, dodavši da je projekat imao više rezultata, a jedan od njih je izrada plana upravljanja vodnog područja rijeke Save.
Prema njegovim riječima, to je prvi sveobuhvatni plan koji obuhvata sve vode u području rijeke Save.
Asin je rekao da je pomoć EU u oblasti ekologije privremeno zaustavljena i da će biti nastavljena kada budu usvojene strategije u cijeloj BiH koje pokrivaju ovo područje.
Šef Odsjeka za vodne resurse u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boško Kenjić rekao je da su za nešto više od dvije godine, koliko je ovaj projekat realizovan, doneseni ključni dokumenti.
“Uspjeli smo da pripremimo nacrte planova upravljanja vodnim područjem rijeke Save za Republiku Srpsku, Federaciju BiH i Brčko distrikt i napravili smo krovni izvješaj za cijelo vodno područje u BiH”, naglasio je Kenjić.
Prema njegovim riječima, ovim projektom su bile predviđene i vodne tarife, gdje su identifikovani određeni problemi, ali je ukazano i šta koje institucije treba da rade da bi se obezbijedio odgovarajući povrat troškova, odnosno da bi se obezbijedila adekvatno sprovođenje plana upravljanja.
Kenjić je naveo da se radilo i na pitanju procjene kapaciteta koji nedostaju, kako finansijskih, tako i ljudskih, u institucijama koje moraju da rade na sprovođenju planova i zakonodavstva u sektoru voda uopšte, te na jačanju vodnog informacionog sistema.
Rukovodilac projektnog tima Senad Pločo rekao je da se ovaj projekat sastojao od pet ključnih komponenti, od kojih se prva odnosi na doradu zakona o vodama u Republici Srpskoj i FBiH, a druga na planove upravljanja vodama.
Pločo je naveo da se treća komponenta odnosi na izradu vodnih tarifa, četvrta na pripremu plana ljudskih resursa potrebnih za sprovođenje, monitoring i navalaciju planova upravljanja vodnim područjima, a peta na analizu postojećeg informacionog sistema za vode.
On je naglasio da nadležne institucije u BiH moraju što prije zaposliti određenu grupu ljudi koja će nadograditi projekat i voditi računa o korištenju njegovih rezultata jer se moraju pripremiti novi planovi upravljanja za narednih šest godina, kako to predviđa okvirna direktiva o vodama.
Na ovom projektu je učestvovalo više od 50 stručnjaka iz zemalja EU, okruženja i BiH. Srna