SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović upoznao je danas predstavnike entitetskih ministarstava poljoprivrede, udruženja poljoprivrednika Republike Srpske i Federacije BiH o sadržaju inicijative za donošenje zakona o dopunama Zakona o akcizama BiH koje se odnose na uvođenje tzv. plavog dizela.
Šarović je istakao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH 31. avgusta pokrenulo zvaničnu inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o akcizama, odnosno uvođenje plavog dizela, koji bi poljoprivrednicima iz BiH omogućio da budu konkurentni poljoprivrednim proizvođačima u susjednim državama.
“Danas smo o inicijativi upoznali one koji su direktno zainteresovani za njenu realizaciju i pokušali smo da posredstvom ovog sastanka obezbijedimo adekvatnu podršku”, rekao je Šarović i dodao da je obavljeno niz konsultacija.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Vladimir Usorac smatra da se malo zakasnilo sa inicijativom te da je krajnje vrijeme da se uvede tzv. plavi dizel, koji bi poljoprivrednicima u BiH mnogo značio u ovo vrijeme velike suše.
“Što se poljoprivrednika tiče, mjera uvođenja tzv. plavog dizela morala bi da se realizuje što prije, jer u protivnom nema jesenje sjetve. Sa cijenom od 2,60 KM za litar nafte mi poljoprivrednici ne možemo sijati niti pšenicu”, rekao je Usorac.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske istakao je da bi bilo žalosno da se mjera uvođenja plavog dizela iskoristi u predizborne svrhe, napominjući da bi poljoprivrednicima u BiH u potpunosti odgovarao model koji se koristi u susjednoj Hrvatskoj.
Službenik za registar poljoprivrednih gazdinstava u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Vladislav Trifković izjavio je da će inicijativa za uvođenje plavog dizela imati podršku u Republici Srpskoj.
“Mi smo ovakvu inicijativu podržavali još ranije 2010. i 2011. godine, međutim, to tada nije urodilo plodom. Ove godine, nakon katastrofalne suše svi su shvatili da nema drugog izbora nego na ovaj način da se pomogne poljoprivrednicima”, rekao je Trifković.
On je napomenuo da u Republici Srpskoj trenutno ima 62.000 poljoprivrednih gazdinstava i oko 300.000 hektara ukupne površine upisane u Registar, od čega je oko 240.000 hektara obradivo.
“Taj podatak biće interesantan jer će se te obradive površine uzimati u obzir za dodjelu kvota za preuzimanje plavog dizela”, dodao je Trifković.
On je napomenuo da bi trebalo insistirati na uvođenju modela koji se već 12 godina provodi u Hrvatskoj, kako bi bile spriječene malverzacije i nenamjensko trošenje plavog dizela.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović istakao je da mjera uvođenja plavog dizela ima punu podršku u FBiH, ističući da se u BiH dugo vodila loša poreska politika u okviru koje je gorivo iste cijene sipano u luksuzne limuzine i u traktore.
“Poljoprivredni prozvođači za svoje mašine plaćaju putarine a puteve uopšte ne koriste, i to je velika nepravda koja se mora ispraviti kako bi postali konkurenti u odnosu na susjedne zemlje i EU”, dodao je Ivanković Lijanović.
Federalni ministar poljoprivrede je napomenuo da je Ministarstvo završilo poslove u vezi sa registrom poljoprivrednih gazdinstava u FBiH, što će olakšati distribuciju plavog dizela, kada ta mjera bude uvedena.
Šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vlade Brčko distrikta BiH Pejo Mendeš istakao je da Vlada distrikta i poljoprivrednici podržavaju uvođenje povlastice na plavi dizel.
“Takva olakšica će omogućiti i da se veća obradiva površina zasije. Brčko distikt ima oko 35.000 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta ali je jedan dio te površine još pod minama”, naveo je Mendeš.
On je napomenuo da uspješnost poljoprivrede Brčko distrikta zavisi od realizacije ove incijative, ističući da oko 2.500 poljoprivrednih proizvođača željno očekuje tu mjeru, koja bi pomogla na neki način i ublažila posljedice suše. Srna