BANJALUKA, Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća danas je u Banjaluci predstavila Projekat “Razvijanje liderstva i vještina u industriji namještaja i prerade drveta”, vrijedan 930.000 švajcarskih franaka.
Direktor ove agencije Marinko Đukić kaže da je Vlada Švajcarske donator ovog projekta i da je sastavni dio programa “Prilika plus”, koji realizuje Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća.
“Ovaj projekat, koji je planiran da se sprovodi do 2018. godine, odnosi se na edukaciju srednjeg nivoa menadžmenta u drvnom sektoru i proizvodnji namještaja”, rekao je Đukić novinarima u Banjaluci prije početka prezentacije ovog projekta.
On je naglasio da je cilj ovog projekta da polaznici ove edukacije postanu sposobni treneri koji će moći da nastave samostalnu edukaciju sljedeće generacije polaznika.
Ovaj projekat sprovodi Centar za razvoj i saradnju pri Univerzitetu za primjenjene nauke u Bernu, u saradnji sa Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća i Centrom za specijalističku edukaciju “Format” iz Sarajeva.
Predstavnik “Formata” Narcisa Gaković navela je da projekat obuhvata jednogodišnju edukaciju koja će se odvijati u Sarajevu i Švajcarskoj.
“Cilj je da sva stručna znanja koja dobijemo od eksperata sa renomiranog Univerziteta iz Berna pomognu poslodavcima, ali i budućim trenerima da primijene to znanje u svojim preduzećima”, objasnila je Gakovićeva.
Ona je istakla da se projekat zasniva na aplikativnosti i primjenjivosti, te da se sastoji od seminarskog tipa predavanja, zatim grupnih radova, ali i pisanja projekata za svoju firmu, a uz pomoć eksperata iz Berna.
“Tako ćemo, nakon godinu dana edukacija, osposobiti bar pet trenera koji će sljedeće godine, zajedno sa ekspertima iz Berna, podučavati novu generaciju polaznika, a samim tim će jedan od rezultata ovog programa biti osposobljavanje naših ljudi koji će u budućnosti sami vršiti obuke”, rekla je Gakovićeva.
Prema njenim riječima, predviđeno je da za edukacije u okviru projekta bude 20 polaznika.
“Projekat počinje 2. septembra, a uslovi za prijave za srednji nivo menadžmenta je da polaznik ima završene osnovne studije ili minimum dvije godine iskustva na poziciji srednjeg menadžmenta u industriji namještaja i prerade drveta. Kada je riječ o obuci za trenera, bitno je da se polaznik bavi temama koje obuka podrazumijeva”, precizirala je Gakovićeva.
Prema njenim riječima, drvna industrija u BiH ima znatnih problema sa nedostatkom operativnih snaga, sa nedostatkom školovanih dizajnera, a nije zanemariv ni problem koji je prisutan u srednjem menadžmentu.
“Ukoliko nema razvijenog srednjeg menadžmenta, kompanija ne može da raste. Da bi se preduzeće orijentisalo ka izvozu, moraju se prethodno znati koji su evropski standardi i prema njima povećati kvalitet proizvodnje”, rekla je Gakovićeva.
Prijave polaznika za Projekat “Razvijanje liderstva i vještina u industriji namještaja i prerade drveta” otvorene su do 25. avgusta. Srna