SARAJEVO, U Sarajevu je danas predstavljen projekat razvoja brendiranih proizvoda životinjskog porijekla s ciljem da se očuva proizvodnja autohtonih i tradicionalnih sireva, poput livanjskog, vlašićkog i hercegovačkog sira iz mijeha, uz odgovarajuću standardizaciju i seritifikaciju.
Prezentacija projekta pod nazivom “Razvoj bosanskohercegovačkih brendiranih proizvoda animalnog porijekla i sertifikacijske šeme za posebne oznake kvaliteta”, koji finansira USAID/Sida FARMA, organizovan je danas u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Zlatan Sarić kaže da u BiH postoje dobri uslovi za proizvodnju kvalitetnih sireva, ali da u ruralnim područjima treba obezbijediti struju i vodu.
On je dodao da je potrebno obezbijediti i bolju organizacionu strukturu formiranjem udruženja, modernizacijom pogona, ali sve na način da se sačuva tradicionalna proizvodnja.
“U BiH godišnje se konzumira 3,2 kilograma sira po glavi stanovnika dok u zemljama EU oko 20 kilograma, što pokazuje da postoji tržište za sireve”, rekao je Sarić.
Profesor Zavoda za mljekarstvo Univerziteta iz Hrvatske Samir Kolit rekao je na konferenciji za novinare da su tokom izrade studije procijenili mogućnosti konverzije tradicionalne proizvodnje sira u organsku, kao i mogućnosti zaštite nekom od oznaka kvaliteta.
“Uradili smo detaljna istraživanja na terenu i ustanovili da ne postoji velika razlika u proizvodnji sireva na tradicionalan način od organske proizvodnje, ali treba ispuniti određene standarde kako bi proizvod bio konkurentan, postigla se bolja cijena i proširilo tržište na EU”, rekao je Kolit.
On je na konferenciji za novinare izjavio da su proizvođače sireva na tradicionalan način upoznali sa procedurama zaštite oznaka originalnosti, geografskog porijekla i tradicionalnog ugleda hrane u BiH.
Predstavnik Udruženja “Pramenka” Vinko Batinić naveo je da u BiH 76 proizvođača livanjskog, travničkog i hercegovačkog sira iz mijeha godišnje proizvede stotinjak tona sira i da su već prodali sve količine koje će ove godine proizvesti.
On smatra da je potrebno uraditi standardizaciju i sertifikaciju proizvoda uz očuvanje tradicionalnog načina proizvodnje.
Predstavnik Agencije za bezbjednost hrane BiH Dragan Brenjo istakao je da su doneseni svi potrebni podzakonski propisi kako bi se očuvala tradicionalna proizvodnja sira. Srna