SARAJEVO, Ekonomska situacija u BiH je teška i biznis, odnosno preduzetništvo, u njoj ima jako visoku “stopu smrtnosti” u samom nastanku, rekao je zamjenik direktora za saradnju pri Ambasadi Švajcarske u BiH Dejvid Kramer.
Vlada Švajcarske podržava Program preduzetništva /SECO EP/ vrijedan 15 miliona švajcarskih franaka, pri čemu je dva miliona namijenjeno BiH, koji je danas predstavljen u Sarajevu i koji će do jula 2019. godine podržavati, razvijati i jačati organizacije unutar preduzetničkog ekosistema, novostvorene firme takozvane start-ap brzorastuće male biznise u BiH, Srbiji, Makedoniji, Albaniji, Peruu i Vijetnamu.
Kramer je naveo da su mali biznisi, odnosno mala preduzeća, “kičma” svake pa i ekonomije BiH, tako da Švajcarska želi da joj pomogne, tako što će podržati osnivanje i opstanak start-ap firmi.
“One se u svim zemljama suočavaju sa sličnim problemima, u početku je to što ne mogu da dođu do novca, a zatim prave iste greške, tako da im je neophodna pomoć”, rekao je Kramer.
Menadžer Programa preduzetništva za BiH Filip Hostert pojasnio je da nije riječ o programu direktne pomoći mladim preduzetnicima, već pomoći organizacijama koje im pomažu.
“Kroz ovaj program pokušaćemo da pomognemo organizacijama, kao što je na primjer `Netvorks`, kako bi mogli da pomognu većem broju brzorastućih start-apa kroz razne obuke”, dodao je Hostert.
Prema njegovim riječima, saradnja će prvenstveno biti sa firmama iz informacionog i komunikacijskog sektora jer oni najbrže rastu, ali i sa ostalim sektorima.
Hostert je rekao da će Program preduzetništva pružiti podršku relevantnim organizacijama u razvoju programa mentorstva, s ciljem razvoja profesionalnih modela podrške preduzetnicima u svakoj fazi razvoja, zatim u razvoju akceleratora jer su oni neophodna karika u brzom rastu i dostizanju konkurentnosti.
Program će pružiti podršku i u razvoju “mreže poslovnih anđela” jer može biti velika podrška novim idejama i njihova odskočna daska, ali i u uključivanju dijaspore koja može biti podrška mladim preduzetnicima u vidu mentorstva ili direktnih investicija.
Predstavnik “Netvorksa” Senad Alibegović rekao je da ova podrška koju daje Vlada Švajcarske značajna, te smatra da će start-apovi koji su već u “Netvorksu” dobiti ogromnu podršku da bi svoje ideje konačno realizovali.
On je istakao da se preduzetnici u BiH u samom startu susreću sa problemom, jer je sama registracija preduzeća, ne samo skupa, već i uzima mnogo vremena, te dodao da je u BiH neophodno razvijati preduzetnički duh, čime se doprinosi, ne samo individualnom razvoju, već i razvoju privrede.
Ovaj globalni program vezan za preduzetništvo podržava Vlada Švajcarske, kroz Državni sekretarijat za ekonomske poslove /SECO/, a sprovodi regionalna kancelarija organizacije “Sviskontakt”, a partneri projekta u BiH su Univerzitet u Sarajevu, firma “Netvorks”, fondacija “Mozaik”, Inovacioni centar Banjaluka, Poslovni inkubator Tuzla i mnogi drugi. Srna