BANJALUKA, Nacrt dugoročnog plana razvoja poljoprivrede Republike Srpske za period 2015-2020. godine treba da obezbijedi jednake uslove konkurentnosti za domaće poljoprivredne proizvođače u odnosu na proizvođače iz zemalja okruženja, rekla je savjetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Gordana Rokvić.
“Ovaj dokument treba da obezbijedi mjere za podsticaj razvoja prehrambene industrije, te mjere za unapređenje dostupnosti javnih dobara na ruralnim područjima radi podizanja kvaliteta života i sprečavanja negativnih demografskih kretanja”, rekla je Rokvićeva novinarima u Banjaluci nakon prezentacije ovog dokumenta.
Prema njenim riječima, Nacrt dugoročnog plana poljoprivrede Srpske treba da ispuni osnovne regulatorne standarde, standarde dobre prakse EU u programiranju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja, te da omogući uslove za restrukturisanje i održivi razvoj poljoprivrede i drugih proizvodnih djelatnosti u ruralnom području.
Ona je napomenula da je u smislu ispunjavanja osnovnih ciljeva ovog dokumenta u narednom strateškom periodu do 2020. godine predviđeno da se razvoj usmjerava u okviru pet strateških ciljeva i tri razvojne politike.
“Prvi strateški cilj trebalo bi da se odnosi na obezbjeđenje stabilnosti dohotka poljoprivrednih proizvođača i povećanje obima i produktivnosti poljoprivredne proizvodnje”, pojasnila je Rokvićeva.
Ona je navela da je drugi strateški cilj – jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija, treći – povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, četvrti – održivo upravljanje prirodnim resursima i ublažavanje posljedica klimatskih promjena i peti strateški cilj – uravnoteženi integralni ruralni razvoj.
Rokvićeva je rekla da je ovim dokumentom predviđeno i uvođenje novog strateškog opredjeljenja, a to je politika restrukturisanja poljoprivredne proizvodnje.
Ona je pojasnila da se ovo odnosi na politiku pojačanog investiranja u sektor i politiku povećanja tržišnosti poljoprivrednih proizvoda i finalizaciju poljoprivredne proizvodnje.
Rokvićeva je istakla da ovaj dokument predviđa da zakonski bude regulisan sistem podsticanja poljoprivredne proizvodnje u budućnosti .
Ona je rekla da bi budžetska sredstva u iznosu od 20 miliona KM na godišnjem nivou mogla obezbijediti realizaciju ovog strateškog dokumenta i određenih mjera, a ona bi bila obezbijeđena minimalnim izdvajanjem iz domaćih izvora budžetskih sredstava od šest odsto za sektor poljoprivrede u Srpskoj.
Direktor Veterinarskog zavoda Republike Srpske “Dr Vaso Butozan” Drago Nedić rekao je novinarima da je ovim strateškim planom predviđeno da se izvrši niz promjena u oblasti poljoprivrede, posebno način subvencionisanja i podrške poljoprivrednoj proizvodnji, povećanja proizvodnje, broja obradivih površina, kvaliteta proizvodnje i zaštite domaće proizvodnje.
“Kroz ovu strategiju obezbjeđuje se kontinuitet određenih mjera i aktivnosti u zaštiti ljudi i životinja od zaraznih bolesti koje prijete regionu, kao i zaštita potrošača i proizvoda na međunarodnim tržištu”, istakao je Nedić.
Direktor Poljoprivrednog Instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja rekao je novinarima da je ovaj strateški dokument sveobuhvatan, konzistentan i u skladu sa svim relevantnim zakonskim okvirima koji propisuju obezbjeđenje dovoljne količine hrane.
“Strategija je stavila u zadatak znatno povećanje površina najznačajnijih ratarskih i povrtarskih vrsta u narednom periodu, kao i povećanje obradivih površina koje će doprinijeti ukupnom razvoju poljoprivrede Srpske”, istakao je Trkulja.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je novinarima da je ovaj strateški dokument vrlo konkretan i ambiciozan, te vrlo hrabar sa aspekta današnje situacije u agraru.
“Poljoprivredne proizvođače ohrabruje to što ovaj plan obuhvata većinu naših ranijih zahtjeva – povećanje agrarnog budžeta na razvojni nivo od šest odsto od ukupnog budžeta Republike Srpske, pravilnija raspodjela budžetskih sredstava, te zaštita domaće proizvodnje konkretnim mjerama”, rekao je Marinković.
Prezentaciji su prisustvovali ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić, predstavnici resornog ministarstva, naučno-stručne zajednice, te ostali agrarni subjekti Republike Srpske. Srna