NOVI SAD, Na Međunarodnom poljoprovrednom sajmu u Novom Sadu juče je predstavljena knjiga “Novac i finansije, vodič kroz hartije od vrijednosti”, koja je prema riječima stručnjaka neka vrsta bukvara za investitore.
Knjigu je prvi put objavio “Vol strit džornal” 1993. godine, s namjerom da svojim raznobojnih grafikonima i razumljivim jezikom bude privlačna onima koji budu željeli da saznaju i nauče nešto više o finansijskom tržištu, rekao je predstavnik firme “Korak plus” koja je izdavač knjige za Srbiju Milenko Dejanović.
Knjiga je, međutim, mimo svih očekivanja, postala širom svijeta nezaobilazno štivo u brokerskim kućama, bankama i drugim finansijskim institucijama.
Dejanović je rekao da je knjiga štampana u više od milion primjeraka, prevedena na mnoge svjetske jezike, a u Kini, koja ima najbržu stopu privrednog rasta u svijetu, je najtraženija.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Milko Štimac, koji je prisustvovao promociji, se osvrnuo na tradiciju berzanskog trgovanja u Novom Sadu, gdje je prvi ugovor skopljen dvadesetih godina prošlog vijeka, a terminsko trgovanje je počelo još sto godina ranije.
Štimac je podsjetio da je Novosadska berza bila inicijator prvog standardizovanog ugovora za trgovanje žitaricama u zemljama podunavskog regiona.
On je istakao da je “sviđalo se to nekome ili ne, Srbija agrarna zemlja u kojoj se 20 odsto bruto domaćeg proizvoda ostvaruje direktno u poljoprivredi, a ukupno 40 odsto zavisi od agrara”.
Direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima “Fima invest” Milan Marinković je ukazao da je u našoj zemlji malo igrača prisutno na finansijskom tržištu, kako među investitorima, tako i na strani potencijalnih emitera akcija.
Jedan od osnovnih zadataka investicionih fondova je da se što više ljudi uključi u berzansko poslovanje, jer time tržište postaje dublje i likvidnije, rekao je Marinković.