PRIJEDOR, Predstavnici izvozno orijentisanih preduzeća prijedorske regije upoznali su se danas o prednostima statusa ovlaštenog izvoznika i takozvanog kućnog carinjenja.
Seminar je organizovala prijedorska kancelarija Privredne komore Republike Srpske u saradnji sa USAID-ovim projektom FIRMA.
Rukovodilac prijedorske kancelarije Privredne komore Republike Srpske Dijana Komosar rekla je da su prednosti ovih postupaka bolji status preduzeća u zemljama Evropske unije, znatne materijalne uštede i uštede vremena.
“Nema zadržavanja robe na carinskim terminalima, a samim tim ni plaćanja carinskih terminala, nema `Eur 1` obrazaca, nego se porijeklo robe dokazuje vlastitom izjavom, a carinjenje se obavlja u krugu preduzeća”, rekla je Dijana Komosar novinarima u Prijedoru.
Ona je navela da je nekolicina izvoznika prijedorske regije već dobila status ovlaštenog izvoznika, a današnji seminar treba da motiviše i ostale da podnesu zahtjev za dobijanje tog statusa, na koji se čeka tri do četiri mjeseca.
Predstavnik “Austroneta” iz Kozarca Nevena Jatić rekla je da ovo preduzeće koje proizvodi mreže i obrađuje cerade, ima izvoz dva do tri puta sedmično.
“Zatražićemo status ovlaštenog izvoznika da bismo pojednostavili procedure i uštedjeli na vremenu i novcu”, najavila je Jatićeva.
Predstavnik špediterske kuće “Polis” iz Prijedora Slavko Puzigaća rekao je da je u radu sa ovlaštenim i izvoznicima koji imaju lokalno carinjenje olakšavajuća okolnost za špeditere smanjenje papirologije, a na prvom mjestu to što se porijeklo robe dokazuje svojeručnim potpisom izjave umjesto obrascem “Eur 1”.
“Nema gomilanja predmeta i nema gomilanja kamiona na terminalima, a sve se radi elektronskim putem”, dodao je Puzigaća.
Direktor “Foreste” iz Kostajnice Dragoslav Grmuša rekao je da ovo preduzeće proizvodi plemeniti furnir i druge proizvode od drveta i da više od 70 odsto proizvodnje izvozi u zemlje Evropske unije, u SAD i u Japan.
“Nalazimo se na samoj granici sa Hrvatskom i jedan naš kamion kad se carini ide, ili u Gradišku, ili u Novi Grad, tako da bi nam svako smanjenje troškova i ubrzanje protoka robe bilo veoma važno”, rekao je Grmuša.
Prije Prijedora slični seminari održani su u Bijeljini, Bugojnu i Mostaru. Srna