NOVI SAD, Ispred Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu počela je manifestacija na kojoj će biti predstavljeni turistički potencijali Republike Srpske.
Predstavljanje turističkih potencijala Srpske organizovano je u okviru manifestacije “Dani Republike Srpske u Srbiji”.
Direktor Turističke organizacije Republike Srpske Nada Jovanović izjavila je da će ova organizacija Novosađanima predstaviti ukupnu turističku ponudu Srpske, a 12 turističkih organizacija gradova i opština dočaraće sve što turizam Srpske čini posebnim i atraktivnim.
Jovanovićeva je napomenula da Novi Sad, odnosno Vojvodina, nisu slučajno odabrani za predstavljanje turističkih destinacija Republike Srpske, gdje dolaze u velikom broju.
Ona je istakla da je u Srpskoj sve više turističkih agencija koje dovode turiste iz inostranstva, te dodala da i strane i domaće turiste najviše privlači atraktivna ponuda koja se odnosi na avanturistički turizam.
“Adrenalinski zavisnici jednostavno ne mogu da odole raftingu na Vrbasu u Banjaluci, gradu koji jedini u Evropi ima osvijetljenu rafting stazu”, kaže Jovanovićeva.
Jovanovićeva je rekla da za Banjalukom, kada je riječ o avanturističkom turizmu, ne zaostaje Foča koja avanturistima nudi nezaboravan ugođaj u raftingu na Drini i Tari, kao ni Ozren i Petrovo gdje se adrenalinskim zavisnicima nudi paraglajding od koga zastaje dah.
Prema njenim riječima, turistički poslenici na Jahorini čine sve da ta olimpijska planina u budućnosti ima turistički proizvod za cijelu godinu. Ona kaže da je sigurna da će to biti veoma brzo.
“Jahorina definitivno više ne može da se uzda u dva ili tri mjeseca varljive zimske sezone sa sve manje snijega. Zato oni koji žive od Jahorine čine sve da urede atraktivne planinske biciklističke staze, izgrade terene za brojne sportove i urede hotele za sve privlačniji kongresni turizam”, navela je Jovanovićeva.
Ona ističe da je sve više zastupljenija lična inicijativa da se poveća broj turista, te navodi primjere etno-sela po cijeloj Srpskoj, koja su “nikla” zahvaljujući preduzimljivim pojedincima.
Podsjetivši na Etno-selo “Stanišić”, koje je jedino takvo bilo, Jovanovićeva sada ističe Etno-selo “Ljubačevo” udaljeno 15-tak kilometara od Banjaluke, koje je svojevrstan etnološki muzej čiji antikviteti, izuzetan krajolik privlače turiste iz Evrope.
Jovanovićeva je napomenula i da je u fazi razvoja seoski turizam i da je ponuda na bazi zdravog i aktivnog seoskog života sve privlačnija stranim turistima. “U seoskim domaćinstvima Mrkonjić Grada ostvareno je čak 7.000 noćenja što govori da se u tom turističkom domenu radi ozbiljno i na duge staze”, navela je ona.
Istakavši dobre ovogodišnje rezultate turizma Republike Srpske, Jovanović je rekla da je samo ugostiteljski sektor za osam mjeseci inkasirao 78 miliona KM, te da je u tom periodu ostvareno više od milion noćenja, za razliku od cijele prošle godine kad ih je ostvareno 650.000.
“Raduje i činjenica da turizam i u ostalim sektorima bilježi rast. To nama, koji radimo u ovom izutetno važnom privrednom segmentu, daje energiju da uložimo još više napora i truda da bi turizam Republike Srpske imao profitabilnost koju zaslužuje po svemu”, zaključila je Jovanovićeva.
Predstavljanje turističkih potencijala Republike Srpske u Novom Sadu biće završeno sutra. Srna