BANJALUKA, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, preciznije definiše obaveze lokalnih zajednica kada je riječ o finansiranju domova zdravlja, što će značajno poboljšati ovaj segment i time dodatno unaprijediti zdravstvenu zaštitu cjelokupnog stanovništva.
“Sadašnjim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Srpske predviđeno je da lokalne zajednice obezbjeđuju sredstva za, između ostalog, sufinansiranje programa i projekata zdravstvene zaštite od interesa za lokalnu samoupravu, sufinansiranje izgradnje i opremanja zdravstvenih ustanova, kao i obezbjeđenja sredstava za kontinuirano održavanje objekata i opreme, obnavljanje i nabavku nove opreme za zdravstvene ustanove čiji je osnivač”, saopšteno je iz Fonda za zdravstvenu zaštitu /FZO/.
Iz Fonda ističu da je veliki problem što pojedine lokalne zajednice uopšte ne izdvajaju sredstva za zdravstvo, odnosno za domove zdravlja čiji su osnivači, a većina opština izdvaja minimalne iznose, koji najčešće ne prelaze jedan odsto njihovog ukupnog budžeta.
“Direktno utičući na politiku zapošljavanja u domovima zdravlja, kao i na izbor rukovodstva, lokalne zajednice su odgovorne za višak radnika, koji realno postoji u većini domova zdravlja. Taj `višak`, međutim, ne plaćaju opštine, već se plaća iz sredstava Fonda predviđenih za zdravstvenu zaštitu stanovništa”, ističe se u saopštenju.
Analiza Fonda u kojoj mjeri opštine poštuju svoje zakonske obaveze kada je riječ o finansiranju zdravstvene zaštite pokazala je da je od ukupnog budžeta svih opština u Republici Srpskoj samo 1,1 odsto sredstava izdvojeno za zdravstvo.
“To znači da su od svog ukupnog budžeta, koji je iznosio više od 590,2 miliona KM, opštine izdvojile tek oko 6,4 miliona KM za zdravstvo”, navodi se u saopštenju.
Postojećim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske nije tačno definisano koliko, u kom procentu, lokalne zajednice treba da učestvuju u finansiranju zdravstvene zaštite svojih građana, niti je decidno navedeno koje vidove zdravstvene zaštite na primarnom nivou one treba da finansiraju.
Iz Fonda napominju da je u zakonima susjednih zemalja, kao što su Hrvatska i Srbija, precizirano da lokalne zajednice finansiraju hitnu medicinsku pomoć neosiguranih građana, dok u Sloveniji troškove liječenja neosiguranih lica u potpunosti finansira opština.
“U Republici Srpskoj FZO u potpunosti snosi troškove hitne medicinske pomoći, kako za osigurana, tako i za neosigurana lica”, saopšteno je iz Fonda.
FZO navodi da finansira pojedine stavke koje se u drugim zemljama ne finansiraju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao što je zdravstvena zaštita posebnih grupa i kada za njih nije uplaćen doprinos, a to su oboljeli od malignih bolesti, dijebetesa, trudnice, djeca do 15 godina, kao i hitnu medicinsku pomoć, bazičnu rehabilitaciju, mentalno zdravlje i higijensko epidemiološku zaštitu za neosigurana lica. Srna