BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik rekao je danas da Komisija za reviziju privatizacije obradila sve dostavljene primjedbe i 90 odsto slučajeva uputila pravosuđu, koje jedino kompetentno da utvrditi da li je nešto bilo nezakonito.
“Kocept Komisije za reviziju privatizacije je da ukaže na nepravilnosti u procesu privatizacije i ostvarivanju ugovora i da to uputi pravosudnim organima” – rekao je Dodik novinarima i istakao da očekuje da će Narodna skupština danas prihvatiti Izvještaj o reviziji privatizacije.
Premijer RS rekao je u pauzi zasjedanja Narodne skupštine RS da nije bilo političkih uticaja na rad Komisije, koja je učinila sve što je mogla.
“Naravno, opozicija tendenciozno i lažno pokušava da nametne odgovornost Komisiji za kršenje, odnosno za neraskidanje ugovora, što i nije njena zakonska obaveza. Ne želimo da ličimo na neka bivša vremena u kojoj je jedna komisija, bilo čija, mogla da uđe u imovinsko-pravne odnose” , naglasio je Dodik.
Dodik je istakao da formiranje ove komisije nije značilo isključivanje službe revizije iz bilo kakavog postupka ukazivanja na nepravilnosti u reviziji privatizacije.
“Očekuje se da Služba revizije prilikom svojih redovnih kontrola u raznim institucijama, gdje god naiđe na nepravilnosti, o tome obavijesti i Komisiju i Tužilaštvo” – rekao je Dodik.
On je naglasio da je Komisija uputila više od 90 odsto slučajeva u kojima se evidentira da postoje nezakonitosti u pogledu same privatizacije, te da je razumljivo da sve te nezakonitosti nisu mogle da se u ovoj informaciji taksativno navedu, jer bi to značilo da oni koji su činili te nezakonitosti mogu da sakriju te podatke i da je sasvim razumljivo što je to Komisija u formi povjerljivih informacija dostavila tužilaštvu.
“Vlade je završila svoj posao na ovom pitanju donošenjem zakona i formiranjem Komisije i stvarajući logističke uslove, a pravosuđe treba da odgovori da li je nešto bilo nezakonitio ili ne” – rekao je premijer Dodik.
Prema njegovim riječima, ako se ima u vidu kako je pravosuđe radilo do sada na štetu društvenih interesa, može se očekivati da će i u reviziji privatizacije biti problema.
“Imamo ugovore koje su oni pravili i koji su tako napravljeni da ih Vlada RS ne može raskinuti. I ako vi u jednom preduzeću ne uvedete novog vlasnika samo u jednoj stavci, a raskinete ugovor, on vas tuži zato što niste ispunili obaveze i dobije višemilionske štete” – naveo je Dodik.