BEOGRAD, U Srbiji u ovom trenutku oko 90.000 radnika ne može da ovjeri zdravstvenu knjižicu, jer poslodavci nisu uplatili doprinos za zdravstvo, procjene su Saveza samostalnih sindikata.
Evidencija Poreske uprave pokazuje da poreze i doprinose nije platilo čak 55.000 preduzeća, zbog čega zaposleni dospijevaju u bezizlaznu situaciju da ni bolesni, osim u hitnim slučajevima, ne mogu da ostvare pravo na liječenje, pišu “Večernje novosti”.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje tvrde da se iz godine u godinu prihodi realno smanjuju, tako da je do polovine juna, prema podacima Poreske uprave, naplaćeno oko 10,5 odsto manje novca za zdravstveni doprinos nego do istog datuma 2011. godine.
„Ove godine, zbog rasta kursa evra, finansijske nediscipline, isplate zarada `na crno` i smanjenja broja zaposlenih, imaćemo za gotovo 400 miliona evra manje novca nego 2008. godine kada je počela ekonomska kriza“, kaže direktor Republičkog fonda za zdravstevno osiguranje Aleksandar Vukasanović.
Ako se ovako nastavi, kaže on, Srbija bi mogla doći u situaciju da zdravstvena knjižica bude običan,bezvrijedan papir.
U Srbiji se, kako navodi list,za zdravstveni doprinos izdvaja 13,6 odsto primanja. Čak i da se za svih 1,67 miliona zaposlenih i 1,66 miliona penzionera redovno izmiruju obaveze, kada se saberu i članovi njihovih porodica, iz tog fonda se liječi 5,5 miliona osiguranika i 1,2 miliona ljudi bez prihoda za koje bi država trebalo da plaća zdravstveno osiguranje.