BANJALUKA, Banjolučanka Sanja Kiselčić-Meseldžija, za kojom je bila raspisana potjernica, zbog sumnje da je učestovala u pljački milion i stotinu hiljada evra Rajfajzen banke, uhapšena je ovih dana u Parizu, saznaje “Fokus” iz izvora bliskog MUP-u RS.
Osumnjičena je uhapšena, kako saznajemo, u jednom hotelu u Gradu svjetlosti, gdje se prijavila pod svojim imenom. “Lisice” su joj stavili francuski žandari, i to nakon što su utvrdili njenu lokaciju, jer je za njom nedavno raspisana i međunarodna potjernica putem Interpola.
Iz Francuske je, prije nekoliko dana, u Banju Luku stiglo obavještenje da se obustavi potraga, jer se Sanja Kiselčić već nalazi u ekstradicionom pritvoru i čeka izručenje BiH, odnosno RS.
Podsjetimo, nestanak novca otkrila je interna finansijska kontrola banke koja je obavljena u prvoj polovini novembra. Inače, pare su nestajale sukcesivno u toku dva mjeseca, i to s računa banke, a prebacivane su na drugi račun.
Kako “Fokus” saznaje, banjolučki inspektori koji vode istragu u ovom slučaju još čekaju specifikacije iz banke o transakcijama koje su zatražili skoro prije mjesec, samo nekoliko dana od prijave.
Osumnjičena u ovoj pljački, Sanja Kiselčić-Meseldžija, kako saznajemo, radila je kao pravnica u trezoru banke i bila je direktno vezana za transakcije. Međutim, kao i u svakoj finasijskoj instituciji, postoje kontrole blagajne, što navodi na zaključak da u ovoj pljački nije učestvovala samo jedno lice ili je ta prva kontrola rađena neprofesionalno.
Ubrzo poslije prijave, iz banke su policiji otkrili ime osumnjičene te da je ona izvan BiH. Ali, tek nakon izvjesnog vremena banka je prijavila njen nestanak, jer nije dolazila na posao, dok porodica to, kako saznajemo, nije učinila.
Sve detalje oko eventulanog učešća drugih lica trebalo bi da otkrije istraga.
Skoro istovremeno otkrivena je i pljačka u filijali Rajfajzen banke u Osijeku u Hrvatskoj, odakle je, na osnovu falsifikovanog pasoša, podignuto 12 miliona kuna, ili 1,6 miliona evra, zbog čega su uhapšena četiri lica.
Inače, očekuju se i odgovori na ranije pljačke vozila i filijala Rajfajzen banke na području BiH, u kojima je nestalo više od osam miliona maraka, od 2003. godine do sada. O tome su se prije godinu dana u policijama na području BiH interesovali i predstavnici međunarodno poznatog londonskog udruženja osiguravača i reosiguravača “Lojd”.