SARAJEVO, Pravilnik o sastavu i označavanju hrane pogodne za lica netolerantna na gluten i Pravilnik o formulama za dojenčad i formulama nakon dojenja, koji su usklađeni sa legislativom EU, objavljeni su danas u “Službenom glasniku BiH”.
Ovi pravilnici su na prijedlog Agencije za bezbjednost hrane BiH doneseni na 25. sjednici Savjeta ministara BiH.
Pravilnikom o sastavu i označavanju hrane pogodne za lica netolerantna na gluten uređuju se uslovi koje treba da ispuni hrana namijenjena licima oboljelim od celijakije, što je veoma značajno za zaštitu zdravlja ove kategorije stanovništva, saopšteno je iz Agencije za bezbjednost hrane BiH.
Pravilnik je pripreman u saradnji sa nadležnim institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH, kao i sa udruženjima koja okupljaju lica oboljela od celijakije, te je usaglašen sa uredbom Evropske komisije o sastavu i označavanju prehrambenih proizvoda pogodnih za lica netolerantna na gluten.
Pravilnik o formulama za dojenčad i formulama nakon dojenja usklađen je sa odgovarajućom legislativom EU, te propisuje uslove koje u pogledu sastava, označavanja i reklamiranja trebaju ispunjavati formule za dojenčad i formule nakon dojenja namijenjene dojenčadi i maloj djeci, kao posebno osjetljivim kategorijama stanovništva.
Navedeni proizvodi, shodno odredbama Pravilnika, ne smiju sadržavati nijednu supstancu u količini koja može ugroziti zdravlje dojenčadi i male djece.
Pravilnikom je propisano da reklame ovih proizvoda mogu sadržavati samo naučne podatke i činjenice koji ne smiju podrazumijevati ili stvarati uvjerenje da je hranjenje na flašicu jednako vrijedno ili bolje od dojenja.
Agencija za bezbjednost hrane BiH, na osnovu Zakona o hrani inicira, priprema i organizuje izradu propisa iz ovog zakona, a radi zaštite interesa potrošača, omogućavanja potrošačima da izvrše izbor u vezi sa hranom koju konzumiraju i zaštite interesa proizvođača.
Usklađivanje propisa sa legislativom EU veoma je značajno i zbog ispunjavanja međunarodnih obaveza BiH, koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a što direktno utiče na proces priključenja EU. Srna