BEOGRAD, Proizvođači voća i povrća iz Srbije, ukoliko planiraju da svoje proizvode plasiraju na tržištu Rusije, moraće da se pridržavaju novih propisa. Memorandumom, koji je Ministarstvo poljoprivrede Srbije potpisalo sa Federalnom službom za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Ruske Federacije, i koji će se primjenjivati na ovogodišnji rod, naime, predviđeno je da pošiljke iz Srbije za Rusiju uz fitosertifikat prati i knjiga tretmana voća ili povrća.
Rusija je, inače, najznačajnije izvozno tržište, prije svega za voće iz Srbije, na koje je, prošle godine plasirano 40.000 tona jabuka, a na dobar prijem nailazi i ostalo voće iz Srbije.
Ovakve mjere, objašnjava Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede, Ruska Federacija je već propisala za gotovo sve zemlje iz kojih uvozi voće i povrće, pa je bilo logično da se one primjene i u Srbiji.
Ministar Saša Dragin, poslije potpisivanja memoranduma, formirao je radnu
grupu, u kojoj su najznačajniji stručnjaci za proizvodnju voća i povrća – objašnjava Pajkić. – Njihov je zadatak da u narednih mjesec dana naprave svojevrstan priručnik, kojim će propisati kakve preparate treba koristiti prilikom zaštite voća i povrća od raznih bolesti i nametnika, a takođe, i koliko se mora sačekati, da bi se, poslije tretiranja preparatima, plodovi iznijeli na tržište, odnosno, predali izvozniku. Uz to, proizvođači će moći da preuzmu i poseban formular, u koji će unositi podatke o tome kada su tretirali prozvode herbicidima ili pesticidima, i koje su preparate upotrebljavali. Ova tzv. knjiga tretmana, biće dodavana uz fitosertifikat, koji obezbjeđuje izvoznik, i samo sa tim dokumentima, plodovi će moći da “putuju” u Rusiju.
Proizvođači voća i povrća, takođe, dobro su primili ovo, svojevrsno “uvođenje reda” u korišćenje zaštitnih preparata. Branko Marović, direktor zemoradničke zadruge iz Novog Slankamena, čiji kooperanti imaju više od 1.000 hektara voćnjaka, kaže da će ovakva mjera onemogućiti razne mešetare, koji u Rusiju izvoze robu sumnjivog kvaliteta.
Dovoljno je da od sto kamiona koji dolaze iz Srbije, jedan bude lošeg kvaliteta, pa da nam svima pokvari poslove – kaže Marović. – Nadam se da će država istrajati u tome, i da ćemo imati uveden red u izvozu, a ne kao dosad, da nekontrolisano dolaze razni nakupci sa kamionima, kupuju voće i voze ga u Rusiju, gotovo bez kontrole.
Jedan od najvećih izvoznika voća i povrća iz Srbije je “Delta agrar”. U ovoj kompaniji ističu da im novi propisi neće napraviti probleme, pošto se na njihovim poljopprivrednim dobrima striktno pridržavaju svih pravila za upotrebu pesticida i herbicida.
Ova kompanija je, inače, na tržište Rusije, kroz distributivni centar “Delta fud Moskva”, prošle godine izvezla gotovo 2.700 tona jabuka, najvećim delom iz svog voćnjaka u Čelarevu. Večernje novosti