BANJALUKA, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske saopštilo je danas da prava iz postojećeg Opšteg kolektivnog ugovora /OKU/ neće biti ugrožena usvajanjem novog zakona o radu i da će ostati na snazi sve dok se ne zaključi novi OKU.
Iz Ministarstva navode da nije tačno, kao što sindikat navodi, da će o svim pravima koja se utvrđuju zakonom, odlučivati samo poslodavac pravilnikom o radu, već, naprotiv, sva prava iz radnog odnosa će, kao i do sada, biti regulisana opštim, posebnim i pojedinačnim ugovorima.
“Vlada je zainteresovana za socijalni dijalog, kao vrijednu tekovinu Republike Srpske i stoga, Ministarstvo poziva socijalne partnere na dijalog sa konkretnim primjedbama u vezi sa predloženim radnim tekstom zakona”, istaknuto je u saopštenju Ministarstva povodom, kako navode, nepotrebnog uznemiravanja javnosti posljednjih dana, a posebno radnika u Srpskoj u vezi sa radnim tekstom zakona o radu, čije donošenje bi trebalo da uslijedi nakon vođenja kvalitetnog socijalnog dijaloga.
Iz Ministarstva ističu da “Savez sindikata oštro, potpuno neargumentovano i nepotrebno uznemirava javnost i kritikuje tekst koji je polazna osnova za razgovor i o kojem tek treba da se usaglašavaju socijalni partneri”.
“Ponavljamo, prava iz postojećeg OKU neće biti ugrožena usvajanjem novog zakona o radu i ostaće na snazi i u primjeni sve dok se ne zaključi novi OKU na način kako je predviđeno radnom verzijom zakona i kako se konačno dogovore socijalni partneri. Dakle, nijedno od dostignutih radničkih prava u Republici Srpskoj neće biti ugroženo, jer Vlada Srpske to neće dozvoliti”, istaknuto je u saopštenju.
Pravilnikom o radu biće regulisana prava i obaveze radnika samo izuzetno, i to tamo gdje ne budu postojali uslovi za zaključenje pojedinačnog kolektivnog ugovora /gdje nije organizovan sindikat ili gdje se reprezentativni sindikati, ili više sindikata organizovanih kod poslodavca ne dogovore o načinu pregovaranja s poslodavcem/, navedeno je u saopštenju.
“Sve navedeno znači da se u radnoj verziji predloženog teksta zakona o radu daje veći značaj kolektivnim ugovorima, kao opštim aktima kojima se bliže uređuje obim i način ostvarivanja prava, garantovanih Ustavom, a utvrđenih predloženom radnom verzijom zakona”, ističu u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite.
Predloženi radni materijal nije zakon, nije ni nacrt, pa čak ni prednacrt zakona o radu, već isključivo osnova za razgovore.
Da bi došli do najboljeg, usaglašenog rješenja teksta zakona, u Ministarstvu očekuju da svi socijalni partneri ulože jednake napore u socijalni dijalog kako bi se on održao, jer se samo tako u naprednim, civilizovanim društvima postižu dogovori i nalaze prava rješenja.
“Mediji i iznošenje oštrih kritika, bez argumenata, nisu način ni mjesto za postizanje dogovora, te još jednom pozivamo socijalne partnere da se vrate kolektivnom pregovaranju u okviru ravnopravnog i argumentovanog socijalnog dijaloga”, zaključuje se u saopštenju. Srna