ČELINAC, Ministar pravde Republike Srpske Džerard Selman i ministar uprave i lokalne samouprave Zoran Lipovac saglasili su se danas u Čelincu da je neophodno pratiti primjenu predloženog programa mjera Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize i stvoriti zakonske regulative koje će omogućiti da budu provedene u praksu.
Selman je na javnoj raspravi u okviru predstavljanja mjera istakao da je njihov cilj umanjivanje efekata krize na privredu Srpske što, prije svega, podrazumjeva smanjenje javnih troškova, naglasivši da pri tome treba pokušati zadržati broj zaposlenih radnika.
Lipovac je izrazio nadu da će sve lokalne zajednice aktivno raditi na provođenju vladinog programa i na osnovu njega uraditi vlastitu strategiju borbe protiv krize koja još nije ozbiljno zahvatila RS.
Privrednici iz Čelinca smatraju da je dobro što je Vlada RS ozbiljno odlučila da se suprostavi krizi, čije su negativne efekte, kako kažu, počeli da osjećaju još ljetos neobnavljanjem ugovora o novim isporukama.
Direktori izvoznih preduzeća iz Čelinca zatražili su konkretizaciju predloženih mjera, ocijenivši ih kao uopštene.
Čelinački privrednici zatražili su od Vlade da ukine oporezivanje toplog obroka i donese mjere koje će spriječiti zloupotrebu bolovanja. Oni su istakli da je nedopustivo spora refundacija trudničkog bolovanja, te traže da se obuzda zapošljavanje i potrošnja u administraciji na svim nivoima.
Takođe, zatraženo je smanjenje stope PDV na obaveze koje plaćaju privrednici.
Privrednici su najveće primjedbe uputili bankarskom sektoru, koji uzima kamatu na kamatu i na reprogram dugova, te na republičku Poresku upravu i budžetske korisnike zbog prijtnji štrajkovima, ukoliko im se ne povećaju plate.
Učesnici javne rasprave istakli su da je u uslovima gdje postoji veliki broj praznika i “dosta komotan godišnji odmor” upitna mjera smanjenja radne sedmice, dok su neki privrednici izrazili sumnju u značajan doprinos koji se očekuje od privrednih sudova, istakavši da Poreska uprava sada ima dosta mogućnosti da prisili preduzeća da plaćaju obaveze dobavljačima, pa to ne čini.
Predstavnici preduzeća koja u poslovanju ne koriste gotovinsko plaćanje uputili su niz primjedbi na obavezu da se moraju fiskalizovati.