SARAJEVO, Banke u Federaciji BiH su usvojim izvještajima u prošloj godini 145 transfera označile sumnjivim, što je za 190 odsto više u odnosu na predhodnu godinu, kada ih je bilo 50.
Vrijednost ovih transfera iznosi 26,1 milion KM, što je 17,2 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu kada je iznosila 31,5 miliona KM.
Svi transferi se odnose na sumnju na pranje novca, nije bilo izviještenih transfera zbog sumnje na finansiranje terorističkih aktivnosti.
Banke su preventivno djelovale u 28 slučajeva pri čemu su izvještaje o sumnjivim transakcijama dostavile Finansijsko obavještajnom odjelu prije njihovog izvršenja.
O kvalitetnom monitoringu banaka može se govoriti u 40 slučajeva u kojima su banke u periodu od tri dana uočile sumnjiva obilježja transakcija i dostavile izvještaje o tome, dok se u ostalih 77 slučajeva radi o korektivnom djelovanju i to, najčešće, po nalogu FBA.
Federalna Agencija za bankarstvo konstatuje u svom izvještaju da ne postoje razlozi za supervizorsku zabrinutost u pogledu upravljanja rizicima od pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.
Banke su usvojile politike o prihvatljivosti klijenata i definisale koji i kakvi klijenti su prihvatljivi za uspostavu poslovnih odnosa.
Na osnovu ove politike ustrojile su posebne registre profila klijenta.
Izvjestan problem u funkcioniranju ovih registara predstavlja ažuriranje podataka za klijente koje banke razvrstavaju u najrizičnije grupe.
S ciljem postizanja suštinskog praćenja računa i transakcija klijenata banke su, na osnovu primjene principa “upoznaj svog klijenta, definisale limite transakcija po određenim vrstama računa i transakcija, te izgradile informacione sisteme koji omogućavaju primjenu uspostavljenih limita u praćenju računa i transakcija.
“Ovakav pristup banaka je posebno značajan i predstavlja veoma jak kvalitet u upravljanju rizicima u situaciji kada država nije uradila procjenu rizika i kada država nema definisanu strategiju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti”, konstatuje Agencija. Indikator.ba