MOSKVA, Građani Rusije prošle godine su izgubili oko dvije milijarde rubalja (34 miliona evra) učešćem u piramidalnom finansiranju, rekao je prvi zamjenik predsjednika Banke Rusije, Sergej Švecov, TV kanalu Rosija 24.
“Mi zajedno sa pravosudnim organima vodimo veliki posao identifikovanja ”piramida” i presjecanja njihove djelatnosti. Prošle godine naši građani su izgubili oko dvije milijarde rubalja, a presječeno je 257 piramidalnih finansijskih subjekata”, kazao je Švecov, i dodao da ih ima mnogo više.
On je apelovao na građane da prijavljuju slučajeve “piramida”, jer “što više prijava primimo, bolje ćemo djelovati na osujećenju te pojave na finansijskom tržištu”.
Prema njegovim riječima, Banka Rusije nije nadležna za suzbijanje piramidalnih subjekata, ali se bavi njima jer oni nanose štetu imidžu finansijskog tržišta i podrivaju povjerenje građana u to tržište.
Švecov ukazuje da postoje tri razloga zbog kojih se ljudi priključuju finansijskim piramidama – pohlepa, beznađe i nizak nivo finansijske pismenosti.
Finansijske piramide često prave organizacije koje nemaju licencu Banke Rusije ili se “maskiraju” pod licencirane finansijske institucije.
Neke od njih koriste internet okruženje – tamo su kratko vrijeme i agresivno se reklamiraju, upozorava zamjenik predsjednika Banke Rusije.
Ironično, ali internet je takođe dobra sredina za one koji se bore protiv tog biznisa i presjecaju njihovu djelatnost već u početnom stadijumu, do gašenja sajtova, objasnio je on.
Međutim, kako je dodao, “mi nemamo mogućnost da ugasimo sajtove koji su registrovani izvan domena Ruske Federacije, ali ipak možemo da djelujemo i dovoljno efikasno ograničavamo rast takvog vida ilegalnih instrumenata”, kazao je Švecov.
On je naglasio da je u sadašnje vrijeme veoma teško dokazati krivicu i poslati čovjeka u zatvor zbog organizovanja finansijske piramide. Trenutno se radi na izmjenama i dopunama Krivičnog zakona.
Ipak, ukazao je Švecov, glavno oružje Centralne banke ostaje poboljšanje finansijske pismenosti građana. Tanjug