PODGORICA, MILANO, Prajsmien grupa, svjetski lider u industriji energetskih i telekomunikacionih kablovskih sistema, dobila je 400 miliona evra vrijedan ugovor o postavljanju podmorskog kabla između Crne Gore i Italije.
Podmorski kabl će preko Jadrana povezati Balkan i Italiju i na taj način doprinijeti da se poveća integracija sa drugim evropskim državama.
Na ovaj način se tržište Balkana povezuje sa tržištem EU, što povećava vrijednost ostalih međudržavnih dalekovoda, povećanjem prihoda od njihove eksploatacije u svrhu tranzita električne energije.
Projektom podmorskog povezivanja Crne Gore i Italije, predviđeno je da Crnogorski elektroprenosni sistem učestvuje u realizaciji investicije izgradnje trafo-stanice vrijedne oko 20 miliona evra, a obavezan je i da izgradi dalekovod od Tivta do Pljevalja.
Namjera je da se kasnije sa partnerima iz Srbije i BiH grade dalekovodi prema tim državama, saopšteno je iz Prajsmien grupe.
Grupa je dobila ugovor na osnovu javnog tendera koji je objavila kompanija Terna Rete Italia, u vlasništvu Firme Terna S.p.A, sa kojom su Vlada Crne Gore i Crnogorski elektroprenosni sistem 2010. godine potpisali Sporazum o uspostavljanju podmorske interkonekcije između dvije države.
Terna je dokapitalizovala Crnogorski elektroprenosni sistem sa više od 34 miliona evra i sada je vlasnik 22 odsto akcija, dok država Crna Gora ima 55 odsto. Srna