- „Super petrol“ na tenderu od 200.000 KM pobijedio sa ponudom od 0,0117 KM
- Golubović: Ovakvo ponašanje često dešava kod nabavki goriva
BANJALUKA – Firma „Super petrol“ ponudila je da u naredne dvije godine snabdijeva gorivom banjalučke vatrogasce i Civilnu zaštitu po nevjerovatno niskoj cijeni od svega 0,0117 KM.
Rezultat je to javne nabavke koju je sproveo Grad Banjaluka, u kojem je došlo do borbi naftnih kompanija za unosni javni ugovor, a koji je rezultirao sa neprirodno niskom ponudom.
Cilj nabavke je bio da se za Odsjek za poslove civilne zaštite i profesionalno teritorijalne vatrogasno spasilačke jedinice obezbijedi pogonsko gorivo, a tender predviđa potpisivanje okvirnog sporazuma na dvije godine. Radi se poslu vrijednom 200.000 KM bez PDV.
Na ovaj tender su se prijavije tri firme i to: „Hifa petrol“ iz Sarajeva sa ponudom od 137.940 KM bez PDV-a, „Nestro petrol“ sa 141.150 KM bez PDV-a te „Super petrol“ sa ponudom od 163.640 КМ bez PDV-a i sve tri su ispunjavale uslove tendera.
Nakon toga je održana e-aukcija, tokom koje su ponuđači mogli ponuditi niže cijene u odnosu na one koje su dostavile na tenderu. Upravo se to i desilo, ali sa veoma neočekivanim rezultatom.
Na e-aukciji ponuđači 950 puta nudili nove cijene
Na e-aukciji koja je trajala skoro tri sata ponuđači su 950 puta nudili nove cijene što je rezultiralo nevjerovatno niskim ponudama.
Tako je na kraju je ponuda „Super Petrola“ iznosila 0,01 KM, „Hifa Petrola“ 0,03 KM, a „Nestro Petrola“ 129.900 KM.
Nakon toga je Grad Banjaluka donio odluku o izboru najpovoljnije ponude i posao je dodijeljen „Super petrolu“.
„S obzirom na to da je tenderskom dokumentacijom, kao kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača utvrđena najniža cijena, komisija je ocijenila da je ponuđač „Super petrol” Banjaluka, ponudio najnižu cijenu, te je valjalo prihvatiti prijedlog komisije i odlučiti kao u dispozitivu“, navedeno je u odluci o izboru najpovoljnije ponude koju je donio Grad Banjaluka.
Biće zanimljivo vidjeti da li će „Super Petrol“ prihvatiti da potpiše ugovor sa Gradom.
I na prethodnom tenderu Grada pobijedio „Super petrol“
I prethodni tender Grada Banjaluka za sličnu namjenu identične ponuđene vrijednosti (200.000 KM bez PDV) nije prošao bez borbi naftnih kompanija. I tu je presudnu ulogu imala e-aukcija na kojoj su učestvovale kompanije „Super petrol“ i „Hifa petrol“ koje su ukupno 93 puta nudile nove cijene. Za razliku od aktuelnog tendera prošli se nije završio sa neprirodno niskom ponudom, već je posao otišao u ruke „Super petrola“ koji je ponudio 120.795 KM bez PDV-a. Drugoplasirana ponuda „Hifa petrola“ bila je neznatno viša i iznosila je 120.931 KM.
Neprirodno niske ponude česte kod nabavki goriva
Inače, ovo nije usamljeni slučaj. Primjetno je da naftne kompanije koriste neprirodno niske ponude kao sredstvo za borbu protiv konkurencije na tenderima za dodjelu ovih poslova, koji donose dosta novca.
Tako je, na primjer, na tenderu za nabavku goriva za preduzeće „Elektro Doboj“ vrijednom 360.000 KM, izabrana firma „Nestro Petrol“ koja je ponudila cijenu koja je ispod tržišne, što znači da na ovom poslu ne bi zaradili ništa. Međutim, „Nestro“ je nakon toga odustao od tog posla.
Urednik portala „Pratimo tendere“ Slobodan Golubović kaže da se ovakvo ponašanje ponuđača često dešava kod nabavki goriva.
„E-aukcija je jedan dobar način takmičenja u javnim nabavkama kojim bi trebalo da se osiguraju uštede. Međutim, kao i kod većine zakonskih rješenja zakonodavac nije mogao da predvidi sve zloupotrebe kojih se učesnici u postupku javne nabavke mogu dosjetiti, a između ostalog, to je i spuštanje vrijednosti na nivo nelogičnosti i neisplativosti“, kazao je on.
Istakao je da je najčešći motiv za ovakvo ponašanje borba ponuđača za tržište, dok neko ne odustane, a sve na štetu ugovornih organa.
Objašnjava da u ovakvim situacijama ponuđači najčešće ne potpišu ugovor jer ga ne mogu ni izvršiti i pokreće se novi postupak nabavke.
Smatra da je u nekim budućim unapređenjima zakonodavnog okvira neophodno otkloniti mogućnosti zloupotrebe e-aukcije.