PALE, BANJALUKA – Miodrag Kovačević, načelnik opštine Pale, pozvao je građane da ne plaćaju, kako je naveo, višestruko uvećan porez na nepokretnosti dok Skupština opštine na vanrednoj sjednici ne donese odluku da stopa poreza ostaje na istom nivou kao i prethodnih godina.
On je istakao da je Poreskoj upravi RS uputio dopis da obustavi izdavanje rješenja i naplatu poreza i pozvao građane da sada ne plaćaju te poreze, jer će tokom ove sedmice biti održana vanredna sjednica Skupštine opštine o toj temi.
“Pozivam sve one kojima su došla rješenje da višestruko plate porez da ga ne plaćaju, jer će dobiti nova rješenja nakon vanredne sjednice Skupštine opštine”, kaže Kovačević.
Dodao je da je građanin koji je imao 100 dunuma zemlje na selu prošle godine platio oko 100 KM poreza, a ove godine bi trebalo da plati 300 KM.
“To je šok, kako za građane tako i za lokalnu vlast. Ove godine građanima su došla rješenja da plaćaju uvećan porez na nepokretnost, posebno u ruralnim i negrađevinskim zonama, iako je Skupština opštine prošle godine donijela odluku da stopa poreza na nepokretnosti ostaje ista i za 2016. godinu”, kaže Kovačević.
Istakao je da ne zna kako je došlo do toga da je ove godine porez višestruko uvećan.
“Pogotovo je nejasno kada je u pitanju zemlja u seoskim i ruralnim područjima, gdje realno nema tu ekonomsku vrijednost. Nemamo odgovor kako je došlo do ove situacije, da imamo jedan porez 2014. i 2015, a 2016. drugi, iako je stopa ostala ista”, kaže Kovačević.
Ipak, sa druge strane, u Poreskoj upravi RS su demantovali Kovačevića. Naime, iz Poreske uprave kažu da je Skupština opštine Pale na sjednici održanoj 15. decembra 2015. godine, sama donijela odluku o utvrđivanju vrijednosti nepokretnosti, kao što je to zakonom i predviđeno.
“Poreska uprava je na osnovu te odluke i utvrđene poreske stope za opštinu Pale, izdala poreske račune za 2016. godinu. Poresku osnovicu za porez na nepokretnosti i poresku stopu za 2016. godinu utvrđuju skupštine opština i gradova. Iste su bile dužne da, najkasnije do 31. januara tekuće godine, dostave nama u pisanoj formi odluku”, rekla je Zora Vidović, direktorica Poreske uprave RS.
Kako kaže, Poreska uprava na osnovu vrijednosti nepokretnosti po zonama dostavljenih od strane skupština opština i gradova, kao i karakteristika navedenih u prijavi za upis u fiskalni registar nepokretnosti, primjenom odgovarajuće poreske stope utvrđuje porez na nepokretnosti.
Slični problemi bili su nedavno i u Banjaluci, kada su gradski odbornici usvojili promjenu gradskih zona, što je takođe izazvalo višestruko povećanje poreza. Provjerili smo kakvo je stanje u drugim opštinama i niko od sagovornika nije nam rekao da je kod njih došlo do povećanja.
“Nikakvog poskupljenja nije bilo u Prnjavoru. Kao što svi znamo, poreza i nema na zemlju i poljoprivredu, jedino na šumu i višak stambenog prostora, tako da ne znam o čemu se radi tačno u Palama”, kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Republika Srpska – grad Bijeljina”, ponovio je manje-više riječi svoga prethodnika.
“Kod nas nije poskupio, koliko je prije odrezano, toliko i sada plaćamo, a sad, šta će biti za nekoliko mjeseci, to već ne znam. Ja, kao jedan prosječan domaćin, imam nekih 230 maraka, dosta manje nego što smo plaćali u bivšoj Jugoslaviji”, kaže Maletić. Nezavisne novine