DŽEDŽU, Francuski ministar finansija Kristin Lagard pozvala je danas Evropu i Aziju da rade zajedno na ublažavanju posljedica globalnog rasta cijena hrane i nafte.
Ona je na sastanku ministara finansija na Azijsko-evropskom susretu /ASEM/ u Južnoj Koreji rekla da postoje zabrinutosti zbog “cijena nafte i hrane i socijalnih nemira koji su posljedica toga”.
“Ovaj problem je mnogo veći u zemljama u razvoju, ali to je naš zajednički problem”, rekla je ona na početku sastanka koji se održava na ostrvu Džedžu.
Rast cijena hrane i nafte izazvao je proteste pa i nasilje u mnogim državama. U Južnoj Koreji u toku je treći dan protesta oko 10 000 vozača kamiona što je dovelo do blokade saobraćaja u cijeloj zemlji.
Ministri finansija G8 upozorili su juče na sastanku u Osaki u Japanu da visoke cijene nafte i hrane “predstavljaju ozbiljan izazov za stabilan ekonomski rast” i mogu pogoršati siromaštvo i dovesti do globalne inflacije.
Na sastanku u Džedžu učestvuju ministri finansija iz 27 zemalja EU i 16 zemalja Azije, kao i predstavnici šest međunarodnih organizacija.
Oni će, takođe, razmatrati “finansijski metež” koji je nastao zbog američke krize na tržištu nekretnina.
“Želimo da razvijemo rast i poboljšamo otpor Evuro zone”, rekla je Lagardova.
Ona je dodala da je zabrinuta zbog inflacije, iako su niske kamatne stope pomogle Evropi da ublaži spoljne šokove.
ASEM forum glavni je kanal ekonomske i finansijske saradnje između dva kontinenta od formiranja 1997. godine.
Osim svjetskih ekonomskih izazova tri glavne teme biće regionalna ekonomska integracija odnosno kako Azija možda naučiti od iskustva Evrope, tržišni pristup klimatskim promjenama i saradnja u finansiranju infrastruktue.
Ogroman evropski trgovinski manjak sa Kinom, takođe, će biti jedna od tema na sastanku na kome učestvuje oko 400 delagata.
Deficit 2007. godine iznosio 159,16 milijardi evra, što je povećanje u donosu na 131,07 milijardi 2006. godine.
Analitičari kažu da Evropa očekuje da će se Kina pozabaviti ovim pitanjem i dozvoliti rast juana.
SAD i Evropa optužuju Peking da drži juan ispod cijene kako bi podržala svoj rastući izvoz.