TOKIO, Pozitivni zamah s Wall Streeta nije danas dosegao azijske berze, koje su uglavnom zabilježile gubitke ili su stagnirale pod uticajem dobitonosnih prodaja nakon dobitaka ostvarenih proteklih dana.
I dok je porast prometa u američkoj maloprodaji u julu za 0,5 odsto, i to četvrti mjesec zaredom, na Wall Streetu ohrabrio investitore, na azijskim berzama investitori su se usmjerili na sve veće izglede da će Fed, s poboljšanjem makroekonomskih pokazatelja, uskoro smanjiti program stimulativnih monetarnih mjera, prije svega program otkupa obveznica, mjesečno vrijedan 85 milijardi dolara.
Investitori pažljivo prate podatke o maloprodaji, jer lična potrošnja čini 70 odsto američke ekonomske aktivnosti.
U takvim uslovima japanski Nikkei indeks oslabio je 0,65 odsto, na 13.776 bodova. Južnokorejski Kospi, i australijski S&P/ASX20 su stagnirali.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija bez japanskih, pak, blago je oslabio.
Na valutnim tržištima, kurs dolara takođe se našao pod pritiskom dobitonosnih prodaja. Tako se dolarom trgovalo po 98,06 jena, što je otprilike 0,2 odsto manje nego juče. Ponovo se tako približio najnižem nivou u zadnjih 7 sedmica od 95,81 jen, koji je zabilježio prošle sedmice.
„Kurs dolara uopšteno se čini snažnim, no njegov rast sprječava pad potražnje za njime u Aziji, ponajviše od strane japanskih izvoznika“, kaže Takahiro Suzuki, potpredsjednik trgovanja stranim valutama u investicionom društvu Nomura Securities.
Kurs evra, pak, skliznuo je s juče zabilježenog najvišeg nivoa od 1,3316 dolara na 1,3264 dolara, no njegov dalji pad je zaustavljen zbog boljeg od očekivanja ZEW indeksa povjerenja njemačkih investitora.
Investitori su na oprezu u pogledu evra, dok čekaju objavu podataka o BDP-u evrozone u drugom tromjesečju. Ekonomisti procjenjuju da će porasti 0,2 odsto, te tako označiti kraj recesije koja traje od kraja 2011. godine. Hina