U Šangaju su oko 6,30 sati cijene dionica bile na dobitku više od 1 odsto, a porasli su i indeksi na nekim drugim berzama u regiji, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 6,30 sati bio na dobitku 0,5 odsto, dosegnuvši novu najvišu razinu u deset godina.
Na Tokijskoj berzi, kao i nekim drugima, juče se zbog praznika nije radilo, pa je obim trgovanja mršav.
Dobro raspoloženje na berzi u Šangaju zahvaljuje se boljim nego što se očekivalo privrednim pokazateljima.
Kineski PMI indeks industrijske aktivnosti porastao je u decembru s prethodnih 50,8 na 51,5 bodova, dok se očekivalo 50,7 bodova.
To pokazuje da je druga po veličini svjetska privreda otporno, premda kineske vlasti provode mjere za smanjenje zagađenja okoline i suzbijanje pretjeranog rasta cijena na tržištu nekretnina.
“Industrijska se proizvodnja poboljšala u decembru, što podržava teze da se rast privrede u 2017. stabilizovao, a možda će biti i veći nego što se očekivalo”, kaže Zhengsheng Zhong, direktor u firmi CEBM Group.
Dobro raspoloženje na tržištima zahvaljuje se i novogodišnjoj poruci iz Sjeverne Koreje da je otvorena za dijalog s južnim susjedom, kao i rastu terminskog S&P 500 indeksa za 0,15 odsto, što najavljuje dobar početak trgovanja na Wall Streetu u novoj godini.
Pozitivno na tržišta utiče i rast cijena nafte. Nakon što je u prošloj godini skočila 17 odsto, juče je cijena barela na londonskom tržištu dodatno porasla za 17 centi, na 67,15 dolara, novi najviši nivo u dvije i po godine.
Na američkom je tržištu, pak, barel poskupio 15 centi, na 60,55 dolara, nakon što mu je lani cijena skočila 12 odsto.
Zahvaljujući svemu tome, nastavlja se rast cijena dionica na azijskim berzama, koje su prošle godine zabilježile velike dobitke.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica skočio je lani više od 32 odsto, što je njegov najveći dobitak od 2009. godine.
Pritom su u Hong Kongu cijene dionica porasle 36 odsto, a slijedile su Indija, s rastom od 27 odsto, i Južna Koreja, s dobitkom od 22 odsto.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks lani ojačao gotovo 20 odsto, dok je kineski CSI300 indeks osvojio 21,8 odsto.
A na valutnim je tržištima dolar stabilan na početku nove godine, nakon što je lani prema košarici valuta izgubio 9,8 odsto, što je bio njegov najveći gubitak od 2003. godine.
Juče se kurs dolara u odnosu na japansku valutu kretao oko 112,70 jena, kao što je iznosio i na kraju prošle godine u kojoj je izgubio 3,5 odsto.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je juče blago oslabio, pa je cijena evra dostigla 1,2015 dolara, dok je na kraju prošle godine iznosila 1,2010 dolara. Lani je evro prema dolaru ojačao 14,2 odsto, što je njegov najveći skok u 14 godina. SEEbiz /H