STANARI – Umjesto bespovratnih novčanih sredstava za samozapošljavanje, potencijalnim preduzetnicima u najmlađoj opštini u RS trebalo bi davati pozajmice jer bi se na taj način lokalnoj zajednici vraćao novac koji bi potom mogla da ulaže u nove projekte.
Smatraju to u tamošnjoj opoziciji, koja tvrdi da mještanima nedostaje preduzetničkog duha, posebno mladima.
“Ja sam više za program pozajmice nekome kome su potrebna sredstva, da im se doznače, da ima grejs period, neće imati kamata i da za određeni broj godina ta sredstva vrati. Samim tim će se uozbiljiti ljudi koji uzimaju novac i vidjeli bismo koliko bi ih se prijavilo. Mi bismo imali novac koji bismo mogli da obrćemo i ulažemo u nova zapošljavanja”, kazao je Dragomir Vidović, odbornik PDP-a.
Smatra da nije dovoljno podijeliti nekoliko hiljada KM potencijalnim preduzetnicima koji ta sredstva iskoriste za otvaranje trgovine koja posluje samo dva-tri mjeseca i uloženi novac ne može da se vrati.
Dosadašnja praksa je pokazala dobre rezultate, kažu vladajući, te nema potrebe mijenjati oprobani recept po kojem su izdvajali po 6.400 KM za svakog novog zaposlenog, a oko 7.300 KM za pokretanje djelatnosti.
“Dobri su efekti, 58 novih radnih mjesta smo imali u 2017. godini, a 39 u 2016. Mi očekujemo da ove godine taj trend bude i te kako bolji i da imamo dosta više novih radnih mjesta, da se približimo onoj cifri koju želimo, a to je blizu stotinu radnih mjesta u godini”, kazao je Dušan Panić, načelnik opštine (SNSD).
Goran Bogdanović je prije dvije godine pokrenuo proizvodnju pločastog namještaja i zaposlio je radnika. Osim novcem za samozapošljavanje, smatra da bi opština mogla i na druge načine da pomogne preduzetnicima.
“Recimo, može da bude garant za kredite, što banka neće, odnosno može kod kupovine nove mašine da snosi troškove 50 procenata, a ja isto toliko. Znači, to bi bio podsticaj, ne moraju pare”, kaže on.
Za podsticajima za samozapošljavanje uglavnom posežu preduzetnici koji zapošljavaju od dva do pet radnika, ali u lokalnoj upravi navode i primjer zapošljavanja dvocifrenog broja radnika.
“Trideset radnika je samo jedan investitor u obućarskoj djelatnosti zaposlio. U selu Osredak je otvorio pogon. On je, znači, povukao ta sredstva”, naveo je Dušan Panić. Nezavisne novine