BANJALUKA, Pozajmica 50.000 tona pšenice od Srbije za robne rezerve RS loš je potez, jer je mogućnost vraćanja neizvjesna, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac.
On je za “Glas Srpske” istakao da su mlinari ljetos rekli da imaju dovoljno pšenice i da mogu da je uvezu po znatno nižim cijenama nego što je na domaćem tržištu, te da su time doveli u pitanje jesenju sjetvu koja nije obavljena.
– Nemamo ništa protiv da mlinari uvoze pšenicu, ali smo protiv toga da im sada RS nabavlja pšenicu. Robne rezerve su imale pšenicu i dale im je ispod cijene. To se više ne smije dopuštati, jer je mlinsko-pekarska industrija “potopila” jesenju sjetvu u RS. Ako je pozajmljena pšenica za robne rezerve, Direkcija je mogla jesenas od seljaka da otkupi domaći rod – rekao je Usorac.
On je dodao da poljoprivrednike Srpske brine ko će vratiti pozajmljenu pšenicu, naglašavajući da je u RS posijano manje od 10.000 hektara hljebnog žita što, i uz pretpostavku da se postignu svjetski prinosi i da se ne ostavi za domaće potrebe, neće biti dovoljno da se podmiri pozajmica od 50.000 tona pšenice.
Usorac je rekao da su poljoprivrednici protiv pozajmljivanja pšenice, te da očekuju od Direkcije za robne rezerve da objasni za koga je pšenica iz Srbije, ko će imati koristi od toga i zašto se na ovaj način ugrožava domaća proizvodnja.
Direktor Direkcije za robne RS Radovan Samardžija rekao je da je između Ministarstva trgovine i turizma RS i Ministarstva trgovine Srbije u srijedu u Beogradu dogovoreno da će Srbija Direkciji za robne rezerve RS pozajmiti 50.000 tona pšenice ako za to bude potrebe, ali da još nije donesena odluka hoće li do pozajmice i doći.
– Nama to u ovom trenutku ne treba s obzirom na to da imamo 9.000 tona pšenice i 13.000 tona merkantilnog kukuruza. Pozajmica je dogovorena samo ako bi u vrijeme ekonomske krize bila neophodna – kazao je Samardžija.
Bratić
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić nije želio da komentariše pozajmicu pšenice, jer, kako je rekao, to nije njegov resor.
– Mi smo sa Ministarstvom trgovine i Ministarstvom poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Srbije dogovorili način na koji su oni spremni da isporuče potrebnih 35.000 tona đubriva – rekao je Bratić.