BIJELJINA – Nezadovoljni dosadašnjim radom stečajnog upravnika Fabrike šećera u stečaju Nebojše Matića, povjerioci ove bijeljinske fabrike zatražili su njegovu smjenu.
Pismeni zahtjev, koji je proslijeđen stečajnom sudiji Okružnog privrednog suda u Bijeljini potpisali su povjerioci sa 51,27 odsto priznatih potraživanja, kaže za portal CAPITAL Rade Rakić, jedan od povjerilaca, ističući da bi o tome u skorije vrijeme trebalo da se izjasni Skupština povjerilaca.
Povjerioci su nezadovoljni, kako kaže Rakić, jer su zbog Matićevih neodmjerenih izjava odbijeni potencijalni kupci stečajne mase u “Šećerani”.
„Osnovni zadatak stečajnog upravnika trebalo je da bude aktivnost na tome da se povjerioci što bolje naplate. Stečajni upravnik je radio suprotno od toga i djelovao je opstrukciono. Njegovim ponašanjem i izjavama odbijeni su potencijalni kupci iz Vijetnama i Turske. Godinu dana nije održana Skupština povjerilaca, a stečajni upravnik je redovno primao nadoknadu za svoj rad. Stečaj se vodi već četiri godine, a u Zakonu o stečaju RS precizno je navedeno da bi stečaj trebalo da se okonča za godinu dana, najduže za dvije godine“, kaže Rakić.
On je zamjerio stečajnom upravniku i nedovoljnu angažovanost na obezbjeđenju novih sredstava u stečajnoj masi od eventualne prodaje poslovnog prostora na Autobuskoj stanici u Bijeljini i od prodaje stanova u Bijeloj, na Crnogorskom primorju.
Nezadovoljni povjerioci Matiću zamjeraju i navodno uništenje dijela poslovne dokumentacije u „Šećerani“, odnosno to što nije obezbijedio ponovno priključenje električne energije, što, kako ističu, proizvodi dodatnu materijalnu štetu na postrojenjima.
Rade Rakić kaže da su među povjeriocima, koji su potpisali zahtjev za Matićevu smjenu, nezadovoljni radnici, preduzeća i institucije, među kojima je i Poreska uprava RS koja je i pokrenula stečaj u „Šećerani“.
CAPITAL: Lj. Lj.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A dosad zainteresovani investitori su posebna prica, svaki za sebe, bas kao i bivsi vlasnik, koji se pored proizvodnje secera bavio i proizvodnjom droge.
Umjesto sto raspisuju tendere, koje samo lopovi i mesetari citaju, neka umjesto toga izguglaju ko je sve proizvodjac secera u svijetu i salju upite. Ako preferiraju neku zemlju posebno, neka ukucaju na engleskom sugar manufacturer i ime zemlje na engleskom i izguglaju sve vijesti i finansijske podatke i kontaktiraju ljude. To je svega nekoliko minuta internet pretrage, no valja i toga se sjetiti, cim se dosad u Secerani toga niki nije sjetio, ili jeste?
Sama fabrika mozda i jeste u ne bas dobrom stanju, ali tu je trziste, kao i mogucnost za bescarinski izvoz u EU. Samo ovo zadnje je zlata vrijedno, jos ako postoji neka velika fabrika, dodatni plus. Neka traze nekog investitora van EU. Najbolje nekog iz okruzenja ili dijaspore ili Ruse ili Turke ili Kineze ili Indijce. Nekog ko planira izvoziti u EU ili neko drugo veliko pojedinacno trziste. Mogli bismo secer izvoziti npr. u Rusiju ili neko drugo veliko trziste.
Bimal i agrana razbijaju, sto ih oni ne kupe ili ne iznajme. Toliko o planu sanacije i strucnjacima koji ga spremili