BIJELJINA – Povjerioci bijeljinske Fabrike šećera u stečaju nisu zadovoljni ponudama koje su dostavile firme iz Vijetnama i Turske zbog čega će one na sutrašnjoj Skupštini povjerilaca „Šećerane“ najvjerovatnije biti odbačene, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Skupštini povjerilaca koja je zakazana za sutra prethodila je sjednica Odbora povjerilaca „Šećerane“ koji je juče razmatrao pristigle prijave i ocijenio da one nisu kompletne.
„Te ponude će biti razmatrane sutra na Skupštini. Moguće je da i predstavnici ponuđača dođu na Skupštinu i pojasne svoje zahtjeve i u određenom smislu ih korigujuju, jer Odbor sada cijeni da njihove ponude, naročito u finansijskom dijelu nisu povoljne po povjerioce, odnosno nisu prihvatljive“, rekao je za CAPITAL predsjednik Odbora povjerilaca Faik Muhić, čija advokatska kancelarija zastupa oko 60 odsto povjerilca „Šećerane“.
Kako saznajemo da osim finansijskog dijela koji nije zadovoljavajući, ponude dvije firme nisu u potpunosti ni u skladu sa Zakonom o stečajnom postupku zbog čega je i u tom dijelu potrebna korekcija.
Zbog toga je, kako sada stvari stoje, većina povjerilaca protiv ovih ponuda, odnosno saglasni su u stavu da one treba da se dorade.
Osim firmi iz Vijetnama i Turske, ponudu za „Šćeranu“ dostavio je i bivši direktor Urbanističkog zavoda RS Goran Vajkić, ali je upitano da li će ona uopšte biti razmatrana.
Ta ponuda dostavljena je još prije tri mjeseca, a s obzirom da je u njoj kupac naveo da Skupština treba da se izjasni u roku od 15 dana, a da to do sada nije učinjeno, povjerioci smatraju da ta ponuda više ne važi.
„Tu ponudu je dostavilo jedno fizičko lice. S obzirom na to da Skupština nije donosila odluku u vezi sa tom ponudom, a u njoj je navedeno da prestaje da važi ukoliko ne bude razmatrana u roku od 15 dana, smatramo da je ona prestala da važi i ta ponuda se neće razmatrati“, rekao je izvor CAPITAL-a.
Međutim, Goran Vajkić tvrdi da je samo njegova ponuda zakonita i da će se o njoj sutra raspravljati.
„Ja ću sutra na Skupštini produžiti rok važenja svoje ponude. Što se tiče ostalih ponuda, po mišljenju stečajnog upravnika firme iz inostranstva su dostavile ponudekoje nisu u skladu sa zakonom, jer pravno lice u stečaju može prodati svoju imovinu i ništa više. To govori o ozbiljnosti tih investitora i onoga ko ih je doveo“, rekao je Vajkić.
Stečajni upravnik „Šećerane“ Lazo Đurđević nije želio da govori o ponudama.
Do sada su propala tri pokušaja prodaje pokretne i nepokretne imovine “Šećerane”. Na prvoj licitaciji imovina je ponuđena za 23,7 miliona, na drugoj za 16,5 miliona, a na trećoj za 11,9 miliona maraka.
Stečaj u „Šećerani“ pokrenut je krajem 2015. godine, a svemu je prethodila blokada računa 2011. godine nakon što je uhapšen njen tadašnji vlasnik Zoran Ćopić.
“Šećerana” je 2014. godine prešla u vlasništvo RS nakon što je Ćopić osuđen na četiri godine zatvora i trajno mu oduzeta imovina vrijedna oko 20 miliona maraka, za koju je utvrđeno da ju je stekao pranjem novca jednog od najvećih narko-bosova Darka Šarića. Ćopiću je tada, između ostalog, oduzeto i 10,8 miliona akcija “Šećerane”, koje čine 51 odsto kapitala tog preduzeća.
CAPITAL: M. Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Stizu dolari
Pa zar nije logicno da se ulaze u poljoprivredu, i djelatnost repe