HAVANA, Kuba je blizu postizanja dogovora sa 15 bogatih zemalja povjerilaca Pariskog kluba o restrukturi 16 milijardi dolara duga koji potiče od bankrota 1986. godine, i očekuje se da će kreditori oprostiti većinu iznosa koji duguje ta ostrvska zemlja, tvrde diplomate bliske pregovorima.
Strane uključene u pregovore sastaće se u Parizu krajem ove sedmice poslije dvije godine neformalnih razgovora, i blizu su multilateralnog sporazuma, kažu diplomate, a prenosi Rojters.
“Kuba je pristala da plati glavnicu od oko pet milijardi dolara koje duguje od bankrota 1986. u zamjenu za oprost 11 milijardi dolara na ime troškova usluga, kamate i kazne”, rekao je jedan diplomata iz jedne zemlje koja je veliki kreditor.
“Sada uglavnom pregovaraju o tome koliko vremena im je potrebno za plate dug i koliko će novca biti reinvestirano u Kubu”, citira Rojters neimenovanog diplomatu.
Kuba je u ranijim pregovorima o dugu obezbjedila investicione ugovore od drugih kreditora i traži slične obaveze i od zemalja iz Pariskog kluba, naveo je diplomata.
Pariski klub je neformalna grupa država kreditora, koju čine Australija, Austrija, Belgija, Velika Britanija, Kanada, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Japan, Holandija, Norveška, Rusija, Španija, Švedska, Švajcarska i Sjedinjene Američke Države.
Na Kubi se nalazi 15-člana radna grupa u kojoj nisu zastupljene one zemlje – među njima i SAD – koje nemaju potraživanja prema Kubi.
Kuba je u protekle četiri godine restrukturirala svoj dug kod japanskih komercijalnih kreditora, kao i sa Meksikom i Rusijom, dobivši svaki put smanjenje duga za 70 do 90 odsto od onoga što duguje i produženje rokova za izmirenje otplate u zamjenu za pružanje većih mogućnosti za investiranje na ostrvu.
Kuba je takođe restrukturirsala svoj dug s Kinom, koji domaći ekonomisti procjenjuju na više od 6,0 milijardi dolara.
Zvanična Havana, kako navodi britanska agencija, ne komentariše pregovore o dugu.
Vlada je posljednji put saopštila da je “aktivan” strani dug, nagomilan od bankrota 1986, iznosio 12,5 milijardi dolara 2012. godine, a o “pasivnom” dugu iz perioda prije bankrota, čija glavnica prema procjeni lokalnih ekonomista iznosi 8,0 milijardi dolara, više ne izvještava.
Prema procjeni britanske istraživačke i konstalting agencije Ekonomist Intelidžens Junit, ukupan kubanski strani dug iznosio je 26 milijardi dolara na kraju prošle godine.
Ovonedjeljni pregovori s Pariskim klubom kreditora su prvi poslije 2001. godine, kada je propao prvi pokušaj tih razgovora. Nezavisne novine