BANJALUKA, Novi zakon o socijalnoj zaštiti u Republici Srpskoj /RS/, osim brojnih novina, donosi i povećanje socijalnih naknada za više od sto odsto u odnosu na sadašnju 41 KM mjesečno, pa bi za krajnjeg korisnika pomoć trebala iznositi 100, 120 ili 130 KM, rekao je pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ljubo Lepir.
On je u intervjuu Novinskoj agenciji Republike Srpske naglasio da će novi zakon, koji bi trebalo da bude jedan od prvih zakona koje će Narodna skupština Srpske razmatrati u novom sazivu, uspostaviti mehanizam procentualnog povećanja naknada za lica u stanju socijalne potrebe, tako što bi naknade bile utvrđivane svake godine u iznosu od 10 do 15 odsto prosječne plate iz prethodne godine.
“Novi zakon o socijalnoj zaštiti postavlja mehanizam određivanja visine socijalnih naknada. U prošlom zakonu bile su određene cifre i upravo nam je to bio `kamen spoticanja`, jer lokalne zajednice to koriste kao apsolutno pravilo i elemenat blokade novog zakona”, rekao je Lepir.
On je naglasio da je u nominalnom iznosu i novo povećanje – malo za ljude u stanju socijalne potrebe, ali da treba imati u vidu ekonomsku situaciju u kojoj se nalaze lokalne zajednice koje daju pomoć, ali i mogućnost da se procenat tokom skupštinske rasprave o zakonu poveća.
Prema njegovim riječima, novi zakon donosi i neka nova prava kao što su: savjetovanje, hraniteljstvo, tuđa njega i pomoć u kojoj se prvi put prave kategorije. Uvodi se džender ravnopravnost, definišu se novi korisnici socijalnih usluga kao što su žrtve nasilja u porodici, žrtve trgovine ljudima ili korisnici psihoaktivnih supstanci.
“Uvodi se prvi put koncept inspekcijskog nadzora i ovih dana bira se inspektor socijalne zaštite, a uvodi se nova institucija – zavod za socijalnu zaštitu”, najavio je Lepir.
On smatra da bi uspostavljanje zavoda za socijalnu zaštitu kao razvojne stručne institucije trebalo da riješi nagomilane probleme unutar centara za socijalni rad koji trenutno nemaju kapaciteta da odgovore na sve probleme sa kojima se susreću.
“Samo par opština imaju kakve takve kapacitete i liče na sveobuhvatne stručne institucije koje podrazumjevaju obezbjeđivanje stručne podrške i , stručne pomoći. To su svakako Banjaluka, Trebinje, Prijedor, Doboj, Bijeljina, dakle veći centri ili manji centri koji su napravili iskorak kao što su Laktaši, Gradiška”, rekao je Lepir.
Zavod bi se trebao baviti razvojem socijalne, dječije i porodične zaštite kreiranjem i koncipiranjem strateških opredjeljenja i modeliranjem novih usluga za krajnje korisnike.
“Ovo će biti stručna institucija koja će se isključivo finansirati iz budžeta Republike Srpske. Mi predviđamo za početak sedam do deset zaposlenih. Ne planira se za početak formiranje bilo kakvih regionalnih pododjeljenja nego jedna centralna institucija koja treba da se bavi svom tom problematikom”, rekao je Lepir i dodao da bi zavod trebalo da bude otvoren vrlo brzo možda čak i do kraja godine.
On je naglasio da će zavod za socijalnu zaštitu biti prva institucija ove vrste u BiH, te da će odigrati veliku ulogu čak i u usklađivanju propisa neophodnog u procesu pridruživanja ke EU.
Govoreći o trenutnom stanju u oblasti socijalne zaštite Lepir je rekao da, osim kadrovskih i finansijskih problema, centri za socijalni rad često ostaju na margini interesovanja upravljačke strukture opština tako da se veoma malo ulaže u razvoj centara za socijani rad, da je povećana incidencija socijalnih potreba te da se pojavljuju novi socijalni problemi koji su ranije bili u tragovima ili ih uopšte nije bilo kao što su trgovina ljudima ili nasilje u porodici.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Korisnici psihoaktivnih supstanci?
Nije lose samo ako se bude primjenjivalo,to je trebalo i davno da se uradi!!!