BANJALUKA, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je juče “Glasu Srpske” da je protiv povećanja stope PDV-a, jer bi to donijelo nova poskupljenja i udar na standard stanovništva.
– Povećanje stope PDV-a bi neminovno za sobom povuklo rast cijena, što na kraju ne bi značilo ništa. Ljudi bi za istu količinu novca kupovali manje robe i buyeti ne bi imali apsolutno nikakvu korist. Došli bismo do opšteg siromaštva i šta smo uradili – kazao je Bevanda komentarišući tvrdnje ministra finansija FBiH Ante Krajine da se ozbiljno razmišlja o povećanju stope PDV-a, ukoliko izostane nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Trenutna stopa PDV-a je 17 odsto, a spekuliše se da FBiH zagovara njeno povećanje na 23 ili čak 25 odsto, koliko odnedavno iznosi i u Hrvatskoj. Povećanje PDV-a neprihvatljivo je i za Vladu RS, koja zagovara uvođenje diferencirane stope, kako bi osnovne životne namirnice, lijekovi i uybenici bili oporezovani po nižoj stopi.
Bevanda, međutim, ne podržava ni uvođenje diferencirane stope PDV-a, tvrdeći da bi to zakomplikovalo situaciju i podstaklo malverzacije.
– Mislim da ni uvođenje diferencirane stope PDV-a nije dobro rješenje, jer je sistem naplate najlakše napraviti na jedinstvenoj stopi. Time se onemogućavaju zloupotrebe – rekao je Bevanda i dodao da umjesto poreskog rasterećenja kreiranjem subvencija u buyetima treba omogućiti zaštitu socijalnih kategorija.
On je dodao da na nivou BiH ne postoji problem sa punjenjem buyeta, a da entiteti treba da se pobrinu da ono što su na rashodovnoj strani ugradili u buyete kvalitetno pokriju.
Član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Vladimir Trifković rekao je u ponedjeljak “Glasu Srpske” da predstavnici Vlade FBiH pokušavaju da izlobiraju povećanje stope PDV-a, da bi riješili svoje probleme sa nedostatkom novca u buyetu, iako bi se ta odluka negativno odrazila i na stanovnike RS.
– To pitanje nije razmatrano na sjednicama Upravnog odbora UIO. Moguće je da FBiH na ovaj način pokušava da stavi na dnevni red svoje buyetske probleme – kazao je Trifković.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je ranije da bi povećanje stope PDV-a sa 17 na 23 odsto bilo preveliko opterećenje za sve stanovnike BiH.
– Umjesto rasta osnovne stope potrebno je razgovarati o uvođenju diferencirane stope PDV-a – kazao je Tegeltija.
Akcize
Bevanda smatra da postoje i drugi načini da se obezbijede buyetski prihodi osim povećanja stope PDV-a.
– Obezbjeđivanje dodatnih prihoda kroz povećanje akcize na luksuz je apsolutno prihvatljivo. Ja sam strastveni konzument cigareta, ali sam za to da one budu skuplje. Bilo je povećanja akciza, ali je i dalje potrebno raditi na tome, jer je to prihvatljiv dodatni izvor prihoda – rekao je Bevanda. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zlocinacki poduhvat protiv sirotinje u BiH je povecanje PDV na 23%,mozda bi trebalo smanjit PDV na 10% a ustedjeti smanjivanjem broja radnika u administraciji…
Htjedoh napisati komentar, ali mislim da nema smisla.