BEOGRAD, Ponudu ministarke finansija Srbije Diane Dragutinović koja je u ponedjeljak uveče rekla da je u budžetu moguće naći dodatne četiri milijarde dinara za prosvjetare, predstavnici sindikata prosvjetnih radnika u utorak su ocijenili kao dobru osnovu za nastavak pregovora koji se očekuju u srijedu. Međutim, po tumačenju koje je „Novostima“ dala ministarka, riječ je o novcu na koji zaposleni u prosvjeti mogu da računaju tek od aprila.
– Procjena je, na osnovu januarskih pokazatelja, da će prihodi budžeta u ovoj godini biti veći od planiranih, što može da bude osnov izdvajanja najviše četiri milijarde dinara za poboljšanje materijalnog i socijalnog položaja prosvjetnih radnika – rekla je Dragutinovićeva. – Precizniju procjenu imaćemo krajem aprila, kada će Vlada inicirati nove razgovore sa sindikatima.
Konačnu riječ o štrajku i zahtevima prosvjetara imaće, naravno, Vlada, ali iz Ministarstva finansija podsjećaju da nerealni zahtjevi ne mogu da budu ispunjeni i da ne smije da bude probijen predviđen deficit budžeta za ovu godinu.
A dok čekaju razrješenje i promišljaju kolike ustupke je svaka strana spremna da učini, na poziv Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, sindikalci i ministar prosvjete Žarko Obradović pokušaće u srijedu da se „pomire“.
Sastanak zarad pomirenja nije dobra volja nijedne od „zaraćenih“ strana, već zakonska obaveza. Pomirenje, međutim, nije nužno.
– Nije obavezno da se dogovore, ali moraju da pokušaju. U Agenciju dolaze jer postoji zakonska obaveza da se sporovi u djelatnostima od opšteg interesa, i u kojima se mora obezbjediti minimum rada, rješavaju pred Agencijom – objašnjava za „Novosti“ Olga Kićanović, iz Agencije za mirno rješavanje radnih sporova. – Miritelj je već određen, ali nije poznato kakvu će ponudu da stavi na sto. Miritelj Živko Kulić pokušaće da smiri tenzije, da pronađe najbolje rješenje za obje strane, čije su pozicije dosta izoštrene. Ukazaće na (ne)realnost zahtjeva, na zakonske obaveze, ekonomske mogućnosti…
Na sastanku će biti, najavljuje naša sagovornica, predstavnici svih sindikata, Ministarstva prosvjete, ali nije sigurno da li će doći neko iz Ministarstva finansija.
Ukoliko se sindikati i predstavnici sindikata u srijedu ne dogovore, usljediće pitanje zakonitosti rada škola u kojima se ne poštuje obavezni minimum procesa rada.
Ni jedna ni druga strana ne daju naznake da li je dogovor izvjestan.
Ministar prosvjete Žarko Obradović ponovo je pozvao sindikate u obrazovanju da odmah prekinu štrajk kako bi učenici u Srbiji mogli da se vrate na nastavu.
– Već nekoliko dana pozivam predstavnike sindikata da dođu na razgovore i pronađemo najbolja moguća rješenja za prosvjetu, koja ne bi ugrozila ekonomski sistem države – rekao je Obradović. – Nadam se da ćemo u tome uspjeti. Broj škola koje su u štrajku stagnira, tako da nema novih koje se pridružuju protestu.
Računica
– Prema našoj računici, četiri milijarde dinara bilo bi dovoljno da se plate prosvjetara do kraja godine povećaju za oko 18 odsto, dok sindikati traže 7,5 do 8,25 milijardi dinara za povišicu plata od 25 ili 26 procenata – kaže Hadži Zdravko Kovač, generalni sekretar Sindikata radnika u prosvjeti.
Predsjednik Sindikata radnika u prosvjeti Slobodan Brajković je istakao da je Vlada pogrešno interpretirala da prosvjetari traže 20 milijardi dinara za povećanje plata i precizirao da je ta ukupna suma zatražena za ulaganje u prosvjetu, isplatu jubilarnih nagrada i otpremnina.
Podjeljeni oko štrajka
Od 1.804 škole u Srbiji, u 498 škola nastava se odvija nesmetano, u 817 škola časovi su skraćeni na 30 minuta, dok je nastava potpuno obustavljena u 479 školskih ustanova, saopštilo je Ministarstvo prosvjete.Predsjednik USPRS Leonardo Erdelji naveo je da u Srbiji štrajkuje 1.212 škola. Od toga je, prema njegovim riječima, oko 600 škola potpuno obustavilo rad, a ostale rade skraćeno. Novosti