BEOGRAD, Naftna industrija Srbije /NIS/ je za devet mjeseci ostvarila neto dobit od 32,2 milijarde dinara /više od 282 miliona evra/, što je za 18,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
“Na pozitivan rezultat najviše su uticali povećanje efikasnosti poslovanja i smanjenje troškova, rast proizvodnje domaće nafte i gasa, kao i rast udjela na srpskom tržištu nafte i naftnih derivata”, saopšteno je iz NIS-a.
NIS je, kako se navodi u saopštenju ove kompanije u većinskom ruskom vlasništvu, u prvih devet mjeseci realizovao investicije od 30,35 milijarde dinara /više od 266 miliona evra/, što je rast od 62 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Imajući u vidu inflaciju i negativne kursne razlike, naš prihod je ostao na nivou prošle godine, ali je obim investicionog programa značajno povećan u odnosu na pokazatelje iz biznis-plana”, rekao je generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.
On je istakao da investicije u sve pravce poslovanja i uravnotežen razvoj ostaju u fokusu pažnje NIS-a i da će postati glavni zadatak kompanije do kraja godine.
U saopštenju se navodi da je, na osnovu pojedinačnih i nerevidiranih finansijskih izvještaja za ovaj period, obim poreza i fiskalnih obaveza NIS-a iznosio 55,9 milijardi dinara /oko 490 miliona evra/, što je za sedam odsto više od prošlogodišnjeg.
Iz NIS-a ističu da osnovni uspjeh za devet mjeseci predstavlja očuvanje nivoa profitabilnosti kompanije u prilično složenim makroekonomskim uslovima i na nestabilnom tržištu naftnih derivata.
Što se tiče investicija od 266 miliona evra, najveći dio je usmjeren na ekološke projekte i modernizaciju Rafinerije nafte Pančevo, izgradnju postrojenja za vodonik i za regeneraciju istrošene sumporne kiseline, rekonstrukciju pristaništa u Pančevu, automatizaciju prerade, kao i rekonstrukciju i izgradnju TNG parka.
U proizvodnji domaće nafte i gasa NIS je zadržao rastući trend i za devet mjeseci proizvedeno je 1.255 tona nafte i gasa, što je za 13 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
Obim prodaje naftnih derivata za devet mjeseci iznosi 1.706 hiljada tona, što je za pet odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine. Srna