BANJALUKA – Druga obavezna multilateralna kompenzacija biće održana sutra, a broj registrovanih učesnika je već sada premašio prošlogodišnji, kada je održano prvo prebijanje dugova u okviru ovog sistema.
Organizatori i privrednici ističu da svakako očekuju veći broj učesnika i iznos prebijenih dugova nego što je to bio slučaj u prvoj kompenzaciji, jer će zahvaljujući zakonskim izmjenama biti obuhvaćen veći broj subjekata.
Iz Banjalučke berze rekli su da je juče počeo unos obaveza u Jedinstveni sistem za multilateralne kompenzacije i cesije, koji će trajati do sutra do 16 časova, tako da u ovom trenutku nije poznat iznos prijavljenih obaveza, niti tačan broj učesnika kompenzacije jer registracije još traju.
Napomenuli su da se učesnici koji su se registrovali u prvoj obaveznoj multilateralnoj kompenzaciji ne registruju ponovo.
“Na sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije je ukupno do sada registrovano 6.930 učesnika, uključujući i registracije iz prve obavezne multilateralne kompenzacije. U periodu za registraciju za drugu obaveznu multilateralnu kompenzaciju registrovana su nova 82 učesnika”, rekli su iz Banjalučke berze.
Oni su naveli da to nije konačan broj, jer period za registraciju još traje, a registracije stalno pristižu.
Prema njihovim riječima, unos obaveza teče bez poteškoća, a najviše prijava obaveza imaju od strane učesnika koji obaveze unose direktno na sistem.
“Berza je spremna za sprovođenje druge obavezne multilateralne kompenzacije, koja će se održati u srijedu, 18. maja. O obimu dugova koji će se prijaviti, kao i o iznosu kompenzacije je rano govoriti s obzirom na to da je danas (ponedjeljak) prvi dan unosa obaveza, a prema iskustvu iz prethodne kompenzacije znamo da većina subjekata obaveze prijavljuje posljednji dan”, kazali su iz Banjalučke berze, koja je organizator sistema.
Pojasnili su da će preliminarni rezultati biti poznati sutra, a konačni u ponedjeljak, 23. maja. Inače, učesnici će preliminarni izvještaj dobiti 19. maja, a konačni izvještaj 23. maja ove godine nakon 16 časova.
Inače, nakon sprovedene druge obavezne multilateralne kompenzacije učesnici će moći 19. i 20. maja ove godine zaključivati multilateralne cesije, ciljane dodatne kompenzacije i prodaje potraživanja.
Iz ove berze su rekli i da je sistem nešto drugačiji u odnosu na prvu kompenzaciju. Osnovna novina je izmijenjen obrazac za prijavu obaveza.
Naime, u prvoj kompenzaciji učesnici su imali određene nejasnoće i poteškoće kod prijava obaveza koje se odnose na javne prihode, pa su u novom obrascu pojednostavili prijavu javnih prihoda.
Pored toga, izmjenama Zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije data je mogućnost stečajnim i likvidacionim upravnicima da prijave dugove firmi koje se nalaze u stečaju i likvidaciji.
Novina je i to da se privredni subjekti čije sjedište nije na teritoriji RS mogu na dobrovoljnoj osnovi registrovati u sistem za multilateralne kompenzacije i sesije na Banjalučkoj berzi.
Iz Privredne komore RS rekli su ranije da se očekuje još veći odziv privrede nego što je to bio slučaj u prvoj kompenzaciji održanoj prošle godine, za koju smatraju da je dala dobre rezultate.
“Očekujemo da će biti veći iznos prebijenih dugova sa ciljem smanjenja nelikvidnosti, kao glavnog problema privrede”, rekli su iz Privredne komore RS.
Podsjećamo da su za prvu obaveznu multilateralnu kompenzaciju, koja je po odluci Vlade RS sprovedena u periodu od 26. oktobra do 10. novembra prošle godine, učesnici prijavili ukupno 1.008.656.364 KM obaveza.
Od ukupno prijavljenih obaveza bilo je moguće kompenzovati 389.200.686 KM ako se uzmu u obzir potraživanja učesnika.
Tako su u tri multilateralne kompenzacije, koje su izvršene 30. oktobra, te 3. i 6. novembra, kompenzovane obaveze u iznosu od 164.261.603 KM, što predstavlja 16,3 odsto od prijavljenih, odnosno 42,2 odsto od iznosa obaveza koje je bilo moguće kompenzovati.
Brojke:
1.008.656.364 KM obaveza učesnici prijavili prošle godine
164.261.603 KM prebijenih obaveza u prvoj kompenzaciji
6.930 učesnika do juče registrovano u sistemu
Nezavisne.com