BANJALUKA, Fiskalni savjet BiH podržao je na današnjoj sjednici protokol o privremenoj raspodjeli sredstava dobijenih po osnovu sukcesije u iznosu od oko 170.000.000 do 180.000.000 KM, koji su prošle sedmice potpisali ministri finansija u BiH.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je da će sredstva od gotovog novca do monetizovanog zlata biti dijeljena u omjeru 65 prema 35 odsto Federacija BiH i Republici Srpskoj, te da sredstva vrlo brzo mogu biti operativna, odnosno do donošenja izmjena i dopuna zakona o upotrebi sredstava sukcesije.
“Mislim da je dobro da se ta sredstva stave na raspolaganje, da se popune budžeti entiteta i da se time odgovara na globalne izazove u smislu očuvanja stope privrednog ekonomskog rasta, ublažavanje socijalnih tenzija, ali i očuvanja radnih mjesta”, rekao je Špirić.
On je dodao da to nisu dovoljna sredstva koja mogu u cijelosti da zaustave negativne efekte ekonomske krize, posebno imajući u vidu sistemsku neizgrađenost zemlje, ali da je do sada učinjeno sve što je bilo moguće.
Špirić je rekao da će entitetske vlade i Savjet ministara i u budućnosti pratiti podatke o kretanju stope ekonomskog rasta u zelji i uopšte razvoj svjetske ekonomske krize i da će, ukoliko bude potrebno, staviti na raspolaganje sve mjere kojima raspolaže BiH.
On je dodao da će se Fiskalni savjet BiH uskoro ponovo sastati kako bi se razgovaralo o sugestijama koje su vlade entiteta uputile Centralnoj banci i utvrdilo koje su rezerve na raspolaganju, kako bi se podstakao ekonomski rast i obezbijedio što je moguće manji pad stope ekonomskog rasta, i dalje povjerenje štediša u komercijalne banke.
“Još niko ne zna koja je dubina ekonomske finansijske krize, niti zna vrijeme kada će se izaći iz te globalne finansijske krize. Mislim da je ona toliko snažna da će ti efekti tražiti različite odgovore”, rekao je Špirić.
Ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda rekao je da je za prva dva mjeseca ove godine evidentiran pad prihoda u oba entiteta u odnosu na isti period prošle godine, navodeći da je Federacija ostvarila 25 miliona KM manje nego u istom periodu prošle godine, a RS manje 11 miliona KM.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da analize ukazuju na pad prihoda po osnovu carina i PDV-a na uvoznu robu, a da postoji povećanje PDV-a na unutrašnji platni promet.
On je dodao da pored toga što entitetske vlade preko investiciono-razvojnih banaka rade sa komercijalnim bankama i na taj način prave dostupnim kapital za održavanje kreditne aktivnost i vrše pritisak na smanjenje kamatnih stopa, dva ministarstva finansija su uputili i dopis Centralnoj banci o kojem su predložili da se iz obračuna obaveznih rezervi isključe krediti koje daje država odnosno koje daju razvojne banke.
Džombić je dodao da postoji inicijativa da višak obavezne rezerve Centralna banka plasira posredstvom razvojnih banaka prema komercijalnim bankama i da se u narednom periodu prati mogućnost smanjenja obaveznih rezervi koje sada iznose deset i 14 odsto, a kako bi se održala likvidnost komercijalnih banaka.
Fiskalni savjet BiH na današnjoj, petoj sjednici, razmatrao je i mogućnosti dalje saradnje sa međunarodnim finansijskim institucijama – Svjetskom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Međunarodnim monetarnim fondom.
Podržan je stav da Savjet ministara BiH pokrene inicijativu za razgovore sa tim institucijama iako ti razgovori već traju, a da se savjetodavno tijelo Savjeta ministara zaduži da pripremi analize na bazi kojih bi se ušlo u te razgovore.