LONDON, Količina vode koja se koristi za proizvodnju hrane i robe radi izvoza u razvijene zemlje dovodi do nestašice vode u državama u razvoju, saopštili su danas naučnici.
U izvještaju koji se fokusira na Veliku Britaniju navodi se da se u inostranstvu troše dvije trećine vode neophodne za robu koja se uvozi u ovu zemlju, prenosi Bi-Bi-Si.
Savez za inženjering i budućnost saopštio je da je ovakva situacija neodrživa, imajući u vidu rast broja stanovništva i klimatske promjene.
U dokumentu se navodi da zemlje poput Velike Britanije moraju da pomognu siromašnim državama da smanje potrošnju vode.
„Moramo da imamo u vidu na koji način naše potrebe za vodom utiču na ostatak svijeta. Ukoliko želimo da spriječimo `savršenu oluju`, neophodna je hitna akcija“, izjavio je profesor Rodžer Falkoner, direktor istraživačkog centra za vodene sredine na Univerzitetu u Kardifu i član tima koji je sastavio izvještaj.
Izraz „savršena oluja“ uporebio je prošle godine glavni naučnik britanske Vlade profesor Džon Bedington da bi opisao buduće nestašice energije, hrane i vode.
Naučnici procjenjuju da će za 20 godina broj ljudi na planeti premašiti osam milijardi, da će istovremeno globalna potražnja za hranom i energijom biti uvećana za 50 procenata, dok će potrebe za pitkom vodom biti povećane za 30 odsto.
Zemlje u razvoju već koriste značajne količine vode iz svojih resursa za proizvodnju hrane i robe koji se troše na zapadu, navodi se u izvještaju.
Za proizvodnju pola litre piva potroši se 74 litara svježe vode, za šolju kafe oko 140 litara, a za jednu pamučnu majicu oko 2 000 litara vode. Za jedan teleći odrezak potrebno je potrošiti oko 15 000 vode.