BANJALUKA, Specijalno tužilaštvo Republike Srpske od svog osnivanja u oktobru 2006. godine do kraja 2009. godine potrošilo je 8,5 miliona KM, a u tom periodu podiglo je ukupno 47 optužnica, uglavnom za privredni i opšti kriminal, na osnovu kojih su donesene 42 sudske odluke od kojih je šest bilo oslobađajućih.
To su podaci Ministarstva finansija RS i Specijalnog tužilaštva RS.
Na novoformiranom internet portalu Specijalnog tužilaštva RS, na kojem su postavljeni izvještaji o radu tog tužilaštva za 2007, 2008. i 2009. godinu, navedeno je i da su, od ukupno 42 presude po predmetima, sklopljena 23 sporazuma o priznanju krivice.
Prema podacima koje je “Glas Srpske” dobio iz Ministarstva finansija RS, za taj period, plus tri posljednja mjeseca u 2006. godini kad je Specijalno tužilaštvo počelo sa radom, iz budžeta RS ovo tužilaštvo dobilo je 8.418.284 KM. Za 2010. godinu Specijalnom tužilaštvu RS iz budžeta doznačeno je još 2.080.000 KM.
– Specijalno tužilaštvo RS u 2009. godini vodilo je ukupno 65 istraga po predmetima od kojih je riješeno 40. Izdalo je 46 naredbi o sprovođenju istrage, 29 za privredni, a 17 za opšti kriminal. Iz ranijeg perioda naslijeđeno je 19 neriješenih istraga. Tužilaštvo je podiglo 22 optužnice, a doneseno je ukupno 19 sudskih odluka, od čega 16 osuđujućih presuda i tri oslobađajuće – navedeno je u izvještaju o radu tužilaštva po predmetima za 2009. godinu.
Istaknuto je i da je tužilaštvo predložilo 12 sporazuma o priznanju krivice, od čega je 11 sklopljeno, dok sud nije odlučio o jednom sporazumu. Svih 11 optužnica sa predloženim sporazumom o priznanju krivice, piše, podignuto je u toku 2009. godine.
– U toku 2008. godine Tužilaštvo je podiglo deset optužnica po predmetima. Doneseno je 11 presuda od kojih su tri bile oslobađajuće, a sklopljeno je šest sporazuma o priznanju krivice – stoji u izvještaju o radu za 2008. godinu.
U toku 2007. godine Tužilaštvo je podiglo 15 optužnica po predmetima koje su potvrđene pred sudom, od kojih je 12 riješeno donošenjem odluke suda. Od tih 12 osuđujućih presuda šest ih je doneseno po sporazumu o priznanju krivice.
– Bile su ukupno 32 istrage, od kojih je riješeno 17. Svih 15 neriješenih istraga naređeno je u toku 2007. godine – piše u izvještaju o radu po predmetima za 2007. godinu.
Najuspješnija akcija Specijalnog tužilaštva je ona pod nazivom “Barut” iz februara prošle godine. U okviru te akcije Specijalno tužilaštvo i policija došli su do saznanja da na teritoriji BiH postoji fabrika za proizvodnju oružja, a ona je otkrivena na planini Majevici u RS.
Na osnovu optužnice tog tužilaštva banjalučki Okružni sud osudio je Seada Kahrimana na sedam godina zatvora, Radomira Lakića na četiri godine, Zdravka Trifunovića na šest mjeseci zatvora, a Mirzu Mešalića na uslovnu kaznu od godinu zbog organizovanog kriminala i nedozvoljene trgovine oružja i minsko-eksplozivnih materija.
Kahriman je poznat policiji i obavještajnim službama u BiH kao trgovac oružja i eksploziva. Dovodi se i u vezu sa vehabijama u BiH i kampom za obuku islamskih boraca u Maoči i BiH.
Najneuspješnija optužnica Specijalnog tužilaštva je ona u “predmetu privatizacija RS”. Vrhovni sud RS početkom aprila donio je odluku da se odbija žalba Specijalnog tužilaštva RS i potvrđuje prvostepena presuda Okružnog suda u Banjaluci kojom su svi optuženi u “predmetu privatizacija u RS” oslobođeni.
Specijalno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv bivših radnika Direkcije za privatizaciju RS zbog nezakonite prodaje državnog kapitala u 67 preduzeća, čime je budžet RS, kako je to navedeno u optužnici, oštećen za 49 miliona KM. Optuženi su uhapšeni u spektakularnoj akciji u junu 2007. godine, a poslije jednomjesečnog pritvora svi su pušteni na slobodu.
U Tužilaštvu je zaposleno sedam specijalnih tužilaca i četiri službenika, navodi se na sajtu, dok ostali podaci nisu dati, iako je nezvanično, zaposleno još osam inspektora.
Žalbe
U izvještaju o radu po strukturi kriminaliteta za 2008. godinu i podacima o rješavanju pojedinih krivičnih djela navedeno je da je te godine u radu bilo 187 prijava i istraga, da je obustavljeno 15, te da je podignuto i potvrđeno 37 optužnica.
– U tom periodu doneseno je deset osuđujućih i šest oslobađajućih sudskih presuda, dok je jedan postupak obustavljen. Ukupno je uloženo 27 žalbi od kojih je jedna uvažena, a 22 su odbijene – piše u izvještaju. Glas Srpske